سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

انواع قارچ ها

نویسنده : mostafa darban hosseini / تاریخ نوشته : دوشنبه, 28 بهمن 98 /

انواع قارچ خوراکی و خواص آن

قارچ نوعی ماده خوراکی است که علاوه بر ارزش غذایی بالایی که دارد خواص درمانی نیز دارا میباشد اما این ماده خوراکی با ارزش که به علت طعم و مزه بی نظیری که دارد طرفداران پر شماری دارد میتواند به راحتی یک انسان را به کام مرگ بکشاند. در این شماره با انواع قارچ خوراکی و خواص آن بیشتر آشنا شوید.

خواص انواع قارچ خوراکی

قارچ از نظر تنوع دارای فراوانی بسیاری است آنچه که اهمیت زیادی دارد این است
که قارچ در مجموع داری دو نوع خوراکی و غیر خوراکی یا همان سمی میباشد.

قارچ از جمله گیاهانی است که هم به صورت خودرو در طبیعت یافت میشود و هم قابل پرورش است.

قارچ های خوراکی edible mushroom آن دسته از قارچ های هستند که در ترکیبات آنها مواد سمی یافت نشود . اگر قارچ در محیطی رشد کند که محیط آلوده به ترکیبات شیمیایی مانند فلزات سنگین باشد ،این فلزات در ترکیب قارچ نفوذ پیدا کرده و باعث سمی شدن آن میشود. سمی بودن با بروز مسمومیت و یا آلرژیک نمو پیدا میکند و در موارد حاد می تواند به مرگ فرد مصرف کننده منجر شود.

تشخیص نوع سمی و غیر سمی قارچ کار مردم عادی نیست و کسانی که برای سلامت و جان خود ارزش قائل هستند تنها باید از نمونه های از قارچ برای خوردن استفاده کنند ،که قبلا به عنوان قارچ خوراکی شناسایی شده اند ؛ در غیر این صورت تضمینی برای اینکه این مصرف قارچ آخرین استفاده آنها از این گیاه پر ارزش اما خطرناک نباشد وجود ندارد.

انواع قارچ خوراکی و سمی
ناگفته نماند که فراوانی قارچ های خوراکی بسیار بیشتر از قارچ های سمی میباشد و به علاوه اینکه در بین قارچ های سمی نیز تعداد کمتری از آنها منجر به مسمومیت های خطرناک میشود اما همان تعداد اندک نیز میتواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد برای حفظ سلامتی شما.

از آنجایی که برخی سودجویی ها در زمینه به فروش رساندن قارچ صورت می گیرند مانند اینکه در فروش اینترنتی قارچ ، قارچ سمی را بسته بندی میکنند و به فروش می رسانند و در چندین نوع از قارچ نوع سمی و غیر سمی آن بسیار شبیه به هم بوده و به آسانی اشتباه گرفته میشود ما بر آن شده ایم که شما را در این خصوص یاری داده و به معرفی تعدادی از نمونه قارچ های خوراکی می پردازیم.

معرفی انواع قارچ خوراکی
قارچ قیفی

این قارچ از جمله قارچ های است که در کشور ما نیز رشد میکند و در مناطق شمالی به راحتی می توانید آن را بیابید. این نوع قارچ عاشق سایه بوده و معمولا در زیر سایه درختان بزرگ خصوصا درخت بلوط به خوبی پرورش می یابد. این نوع قارچ رنگ زرد و طلایی دارد . اگر در مورد طعم آن می خواهید بدانید باید بگویم که طعمی بی نظیر دارد و از آن خورشت و سوپ تهیه میشود البته نوع کبابی آن نیز معرکه است. این نوع قارچ معمولا در اوایل فصل پاییز بعد از اولین بارش نمایان میشود.

قارچ مورلز
این قارچ بومی کشور آمریکا بوده و دارای طیف رنگی کرم تا سیاه رنگ است. طعم بسیار لذیذی دارد و هر چه رنگ آن تیره تر باشد طعم قوی تری دارد. معمولا تمیز کردن این قارچ به خاطر بافت خاصی که دارد و اصطلاحا به آن لانه زنبوری میگویند کمی دشوار است. این نوع قارچ در نواحی مرطوب به خوبی رشد میکند خواه این رطوبت در جنگل وجود داشته باشد. و یا در باغ یا باغچه. نکته بسیار مهم این است که چندین نمونه از این قارچ سمی بوده و و نوع سمی آن برای کبد انسان بسیار خطرناک است. این نمونه نیز اغلب در اواخر تابستان و اوایل پاییز رشد میکند.

قارچ یال شیر
این قارچ ظاهری متفاوت و البته طعم بسیاری متفاوت تری نسبت به دیگر انواع قارچ دارد. از همین رو شناخت آن به راحتی امکان پذیر است. این قارچ با نام قارچ جوجه تیغی نیز معروف میباشد. شما در هنگام خوردن این قارچ طعمی چون طعم انواع غذاهای دریایی را حس میکند و میتوانید از آن حسابی لذت ببرید. زمان رشد آن همان اواخر تابستان و اوایل پاییز است و عمدتا بر روی تنه درختان راش رشد میکند و همراه درخت بالا میرود.

انواع قارچ خوراکی را بشناسید

  • قارچ یال شیر
  • قارچ مرغ جنگلی
    یا همان قارچ سر قوچ که سرعت رشد آن باور نکردنی است در پای درختان بلوط به وفور می توان آن را یافت کرد و از خوردن آن لذت برد. شکل ظاهری آن که همانند زبانه های درهمی است راحترین راه برای تشخیص آن است.
  • قارچ صدفی
    قارچ صدفی یکی از معروف ترین انواع قارچ خوراکی است. این نمونه از قارچ را اغلب ما در قالب بسته بندی شده از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کرده ایم این نوع قارچ داری ارزش غذایی بسیار بالا و قابلیت تکثیر بسیار بالایی است.

این نوع قارچ نمونه قارچی است که در پوشش گیاهی انبوه رشد میکند داری رنگ سفید و خاکستری میباشد و در همه مواقع سال یافت میشود و از آنجایی که پرورش آن نیز بسیار آسان است و این قارچ بسیار سازگار میباشد نمونه پرورش یافته آن نیز بسیار زیاد است.

در مطالبی دیگر بیشتر با انواع قارچ ها و به خصوص قارچ های خوراکی آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه