سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید و پرورش قارچ: صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای ( بخش سوم)

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : چهارشنبه, 30 مهر 99 /

دوستان عزیز با بخش دیگری از سری مطالب مرتبط با تولید و پرورش قارچ با عنوان صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای در خدمت شما همراهان گرانقدر سپید مزرعه صحرا هستیم امیدواریم این بخش نیز، همانند دیگر مطالب سایت ما مورد توجه و عنایت شما همراهان قرار بگیرد با ما همچنان همراه باشید: 

 

۲۱- رصد کردن کمپوست برای رشد ۸۵ درصد میسلیوم در آن

پس از گذشت ۱۲ تا ۱۳ و برخی مواقع تا ۱۴ روز تقریبا ۸۵ درصد از سطح و عمق کمپوست ها را ریسه فرا می گیرد که در این حالت رنگ کمپوست از قهوه ای تیره متمایل به سیاه در روزهای اول به قهوه ای روشن تبدیل می شود. اصطلاحا به رشد میسلیوم در کمپوست و تغییر رنگ آن سفید شدن کمپوست می گویند .هنگامی که تقریبا تمام کمپوست ها سفید می شوند قطرانی به رنگ عسلی سطح کمپوست را در نقاط گودتر فرا می گیرد که بسیاری از تولید کنندگان این موضوع را نشانه روز خاک دهی می دانند.

 

 

22 - تهیه خاک پوششی                            

تهیه خاک پوششی با قیمت و بسته بندی مناسب، دارای کیفیت خوب و از هم مهمتر دارای پاستوریزه عالی از الزامات کار است. خاکی که دارای بافت مناسب و رطوبت مطلوب باشد و زیاد رسی، خیس و گلی نباشد سبب راحتی کار با خاک خریداری شده می شود. خاک را می بایست در زمان مناسب و به مقدار مناسب خریداری کرد. کم یا زیاد خریدن و دیر یا زود خریدن همه سبب ایجاد اشکال می شود. تهیه خاک پوششی باید ۵ روز قبل از خاک دهی یعنی در روز دهم سالن داری انجام شود.

۲۳ - برآورد میزان خاک پوششی مورد نیاز

درکشت بلوکی در هر متر مربع از بستر 2/4 کمپوست به ابعاد ۶۰ سانتیمتر در ۴۰ سانتیمتر (با ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر کمپوست) جای می گیرد و این سطح یک متر مربعی نیز در صورتی که ارتفاع خاک ۵ سانتیمتر باشد احتیاج به ۵۰ لیتر خاک پوششی دارد. بنابراین هر متر مربع از سطح بستر احتیاج به ۵۰ لیتر خاک تقریبا معادل ۲۵ کیلو گرم خاک دارد. حال با فرض سفارش ۲۰ تن کمپوست، چون در هر متر مربع از بستر می توان ۸۰ کیلوگرم کمپوست گذاشت پس سطح بستر شما ۲۵۰ متر مربع است که با ارتفاع ۵ سانتیمتر احتیاج به 5/12 متر مکعب خاک پوششی دارید. عموما واحدهای تولید کننده خاک پوششی، تعداد ۲۰ عدد کیسه خاک پوششی به وزن حدود ۲۵ کیلوگرم برای هر کیسه را معادل یک متر مکعب در نظر می گیرند.

 

۲۴ - برآورد میزان خاک پوششی فرستاده شده

پس از آنکه میزان خاک پوششی را سفارش دادید نکته بسیار مهم این است که برآورد کنید که آیا این مقدار دقیقا همان 5/12 مترمکعب است یا نه، همان طور که گفتیم اگر واحد تولید کننده خاک پوششی ادعا نماید که هر ۲۰ عدد کیسه خاک پوششی معادل یک متر مربع است شما برای اثبات این ادعا می بایست یک کیسه خاک را روی زمین به مساحت یک متر در یک متر (با ارتفاع ۵ سانتیمتر) پهن کنید. اگر یک کیسه خاک پوششی دارای اینچنین حجمی بود با فرض خالی کردن ۲۰ کیسه، ارتفاع خاک تا ۱۰۰ سانتیمتر بالا می آید (۵ سانتیمتر ارتفاع × ۲۰ عدد کیسه = ۱۰۰ سانتیمتر) پس حالا ۲۰ کیسه خاک در ابعاد یک متر طول در یک متر عرض در یک متر ارتفاع خالی شده است. پس هر ۲۰ کیسه معادل یک متر  مکعب می باشد. ذکر این نکته از آن جهت مهم است که بعضاً برخی از واحد های تولید کننده خاک پوششی در اثر اشتباه کارگر یا ماشین، خاک کمتری بسته بندی می کنند و پرورش دهنده قارچ در روز خاک دهی متوجه کمبود خاک می شود که تا تأمین مابقی خاک به غیر از هزینه اضافی خاک و کرایه، ممکن است 2تا5 روز زمان را از دست بدهند. بنابراین مهم است که پس از تهیه خاک(5 روز قبل از خاک دهی) میزان واقعی خاک را نیز برآورد نمایید تا چنانچه خاک کم بود مسئولیت تأمین مابقی خاک را بر عهده واحد فروشنده خاک پوششی بگذارید.

25- اطمینان از پاستوریزاسیون

خرید خاک از واحدی که نسبت به پاستوریزه  آن اطمینان ندارید می تواند سبب بروز خسارت جبران ناپذیری گردد. اطمینان از صحت خاک خریداری شده از طریق تحقیق از مشتریان واحد تولید کننده خاک پوششی صورت می گیرد. در این حالت می توان حتی برای خرید اول از یک واحد تولید کننده خاک، ابتدا یک دهم از خاک مورد نیاز یک سالن ( برای مثال یک قفسه از ده قفسه سالن) را خریداری کرد و پس از اطمینان از کیفیت و سلامت آن برای خریدهای بعدی اقدام نمود. بدیهی است در خریدهای بعدی نیز باید نه دهم از خاک پوششی را تهیه نمود و یک دهم دیگر را از واحد دیگری برای شاهد آلودگی خریداری و در سالن استفاده نمود.

26- نگهداری خاک تا قبل از استفاده 

برای تخلیه و نگهداری خاک تا قبل از خاک دهی می بایست مکانی تمیز و ضدعفونی شده به دور از تابش و بارش باران را انتخاب کرد. ترجیحاً یک سالن در صورتی که بتوان ضد عفونی سطح رویی کیسه ها، ضدعفونی خاک و خیساندن خاک را در آنجا انجام داد برای کسب این کار مناسب است. لازم است این سالن قابل شستشو و ضدعفونی باشد تا از جمع شدن گردو غبار و آلودگی در آن جلوگیری شود. خاک را پس از تهیه باید تا روز خاک دهی در این مکان نگهداری نمود.  

 

۲۷- ضدعفونی روی کیسه ها قبل از استفاده از خاک

پس از تخلیه خاک بهتر است سطح بیرونی کیسه ها را ضد عفونی کنیم. برای هر کیسه مقدار ۲۰۰ سی سی آب محتوی یک ۲ سی سی ماده ضد عفونی کننده مثل هایژن یا پری سیدین کافی است. لازم است حتی محل نگهداری خاک را نیز قبل از آوردن خاک ضدعفونی کنیم. برای ضدعفونی سالن محل تخلیه خاک مقدار ۱۰ تا ۲۰ لیتر آب محتوى ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی هایژن کافی است. ضدعفونی روی کیسه ها قبل از استفاده از خاک پوششی باید در روز یازدهم سالن داری انجام شود.

۲۸ - تهیه آب شیرین و سم برای خیساندن و ضدعفونی خاک

برای خیساندن خاک پوششی باید از آب شیرین و سالم استفاده کرد چرا که اگر آب مورد استفاده شور باشد سبب شورتر شدن خاک می شود. در صورتی که آب مورد استفاده آلوده نیز باشد سبب آلوده شدن خاک نیز می شود. سم قارچ کشی که برای ضدعفونی خاک در نظر می گیریم را نیز باید به تاریخ مصرف آن توجه کنیم تا احیانا تاریخ مصرف گذشته نباشد. استفاده از آب شیرین برای آبیاری در مراحل بعدی نیز از الزامات کار است.

۲۹ - دمای مناسب آب

بهتر است دمای آب آبیاری حدود ۲۰ درجه سانتیگراد برای آبیاری در مرحله هوادهی به بعد و ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد برای خیساندن خاک در مرحله خاک دهی باشد. بدیهی است چنانچه دمای خاک پایین بود می توان از آب گرم تر (نه بیشتر از ۴۰ درجه سانتیگراد) برای خیساندن خاک استفاده کرد. در آزمایشی می توان اثرات آبیاری با آب گرم یا سرد را بررسی نمود. دمای کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۴۰ درجه سانتیگراد برای قارچ های روی بستر مضر است.

 

۳۰- سمپاشی و ضدعفونی خاک قبل از خاک دهی

هر چند خاک پاستوریزه شده است اما لازم است خاک را در طی دو روز ضدعفونی نموده و سپس استفاده کنیم. برای این کار ۴۸ ساعت قبل، پس از باز کردن کیسه ها با تیغ تیزبر به هر کیسه خاک پوششی ۲۵ کیلوگرمی (۵۰ لیتری)، ۱ لیتر آب محتوی ۲۰ سی سی فرمالین اضافه می کنیم و اجازه می دهیم خاک ۲۴ ساعت در این حالت بماند. همچنین بهتر است پس از طی این ۲۴ ساعت که خاک با فرمالین بیمار شد به هر کیسه خاک مجددا، ۱ لیتر آب محتوی ۱ گرم قارچ کش (کاربندازیم) نیز اضافه کنیم و ۲۴ ساعت دیگر خاک را در این حالت نگه داریم، خاک پس از ۴۸ ساعت اینک برای استفاده آماده است.

 

دوستان و همراهان سپید مزرعه صحرا  اگر تا به اینجا سوالاتی برایتان به وجود آمده که نیازمند پاسخ آنها هستین می توانید با همکاران ما در واحد سایت و همچنین با مشاوران ما در شرکت سپید مزرعه صحرا تماس حاصل نمایید .

 

1 ماه پیش

عبدی

مطلب مفید و اموزنده ای بود👏

1 ماه پیش

ساناز سالمی

بسیار عالی👌👌👌🌸🌸

1 ماه پیش

shokripoor

سلام ممنون از حمایت شما دوست عزیز
می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله های سیر تا پیاز پرورش قارچ سر بزنید.
https://gharchfarm.com/post/101/

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه