سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید و پرورش قارچ : صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای ( بخش چهارم )

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : شنبه, 03 آبان 99 /

با بخش چهارم از سری مطالب مرتبط با صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای با شما همراهان سپید مزرعه صحرا هستیم در این بخش می پردازیم به نکاتی در مورد خاک دهی امیدواریم این بخش را همانند مطالب قبلی سایت ما ، مطالعه فرمایید و استفاده کاربردی برای شما عزیزانی که در عرصه پرورش قارچ و یا حتی کسانی که تمایل به تولید و پرورش قارچ را دارند داشته باشد.همراهی شما موجب خوشحالی همکاران ما در شرکت سپید مزرعه صحرا  است پس با ما همراه باشید:

۳۱- بیش از حد خیس نکردن خاک پوششی در هنگام خاک دهی

لازم است خاک پوششی قبل از ریخته شدن روی بستر به رطویت مطلوب برسد. بهتر است خاک را به گونه ای به رطوبت مطلوب برسانیم که نه آنچنان خیس و گلی باشد که جلوی رشد میسلیوم را بگیرید و نه آنقدر خشک که میسلیوم نتواند در آن رشد کند. نکته بسیار مهم در مورد تأمین رطوبت خاک پوششی خیس نکردن بیش از حد خاک پوششی است. الزاما تأمین رطوبت خاک نباید منجر به خیسی خاک پوششی شود. خیسی خاک پوششی می تواند سبب سله بستن خاک (اصطلاحا تخته ای شدن خاک) و ایجاد خسارت شدید و یا تأخیر در رشد میسلیوم شود.

۳۲- برداشتن سفره ها از روی کمپوست برای خاکدهی

عموما توصیه می شود خاک دهی سالن را در دو روز انجام دهیم تا قارچ ها در یک روز با هم به مرحله برداشت نرسند. برای همین لازم است ابتدا در روز چهاردهم برای خاک دهی نیمی از سفره های قفسه ها را برداشت تا آبی که در لایه سطحی کمپوست جمع شده خشک شود. چون باید مجددا از همین سفره ها استفاده کرد پس باید از پاره و کثیف شدن آنها جلوگیری کرد. برای این منظور می توان سفره ها را به صورت لوله ای جمع کرد و در کنار قفسه ها کنار بستر گذاشت.

۳۲- خشک کردن لایه سطحی کمپوست

با روشن کردن دستگاه رطوبت ساز بدون آب یا فن، پس از برداشتن سفره ها می توان سطح رویی کمپوست را خشک نمود. بدیهی است زمان برداشتن سفره ها را باید با زمان خاک دهی به گونه ای تنظیم کرد که از بیش از حد خشک شدن یا خیس ماندن سطح کمپوست جلوگیری کرد. یعنی مثلا اگر با دو ساعت برداشتن سفره ها سطح کمپوست خشک می شود باید پس از آن خاک دهی را سريعا انجام داد تا از بیش از حد خشک شدن سطح کمپوست جلوگیری شود. چنانچه سطح رویی کمپوست خیس بماند بعد از خاک دهی رشد میسلیوم در نقاط خیس کمپوست دچار اشکال می شود.

۳۴- بررسی آفات و بیماریها

لازم است پس از برداشتن سفرها با بررسی سطح کمپوست ها از طبقات مختلف در نقاط مختلف موارد گوناگونی را بررسی و سپس اقدام به خاک دهی کرد. مواردی مثل خیس نبودن سطح کمپوست، سفید کردن یکنواخت تمام کمپوست ها ، آلوده نبودن کمپوست به کپک ها، عدم وجود آفاتی مثل حشرات و به ویژه کنه ها و غیره. به هر حال چنانچه کمپوست دارای اینچنین مشکلاتی بود تا قبل از خاک دهی می توان تمام این موارد را رفع نمود و سپس اقدام به خاک دهی کرد.  

۳۵-  خاک دهی

خاک دهی را برای سالن های بزرگ تر ترجیحا در دو روز انجام می دهند. خاک دهی اضافه نمودن حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم خاک (حدود ۱۰ تا ۱۲ لیتر) به هر کیسه کمپوست بلوکی، به ارتفاع حدود ۴ تا ۵ سانتیمتر روی بسترها است . خاک دهی معمولا در روزهای چهاردهم تا شانزدهم صورت می گیرد. در کشت بلوکی در هر متر مربع از قفسه بندی 2/4 کمپوست بلوکی به وزن حدود ۸۰ کیلوگرم جای می گیرد. مبنای تصمیم گیری برای خاک دهی سفید شدن ۸۵ درصد از هر کیسه کمپوست و ۸۵ درصد از کل کیسه ها در سالن است. چون خاک دهی نیز حدود یک روز طول می کشد در این مدت ریسه دوانی کمپوست کامل می شود. برای خاک دهی ابتدا لازم است سفره یکبار مصرف را از روی سطح کمپوست برداشت و موقتا با روشن کردن هواکش رطوبت سالن را تا ۳۰ درصد کاهش داد تا خیسی سطح کمپوست خشک شود چرا که لایه سطحی کمپوست در طی رشد میسلیوم در چهارده روز اول تا حدود زیادی خیس می شود. بهتر است دمای سالن را هم موقتا تا ۴ درجه سانتیگراد کاهش داد.

۳۶-  شستشوی سالن پس از خاکدهی

به علت این که معمولا در روز خاک دهی، سالن تا حد زیادی کثیف می شود، پس از پایان خاک دهی می بایست کف سالن را شست و آن را با ۲۰ لیتر قارچ کش 1/0 درصد سمپاشی نمود. شستشوی سالن شامل جارو کردن سالن، طی کشیدن و جمع کردن تمام بقایای خاک دهی از جمله کیسه های خاک از سالن می باشد. سپس شرایط مطلوب این دوره را از نظر دما، تهویه و رطوبت تنظیم نمود. پس از خاک دهی و در دوران رشد میسلیوم در خاک، لازم است با تنظیم دمای سالن، دمای بستر کمپوست را از ۲۵ درجه سانتیگراد به ۲۴ درجه سانتیگراد کاهش داد. پس از خاک دهی، رطوبت سالن را به حدود ۸۵ درصد می رسانیم.

۳۷- خشک کردن سالن

لازم است پس از هر بار شستن سالن برای جلوگیری از معیان قطرات آب و پاشش قطرات آب به سطح بستر، با روشن کردن فن رطوبت اضافی را از سالن خارج کرد که در سالن معمولا با روشن گذاشتن فن به مدت حدود ۳۰ دقیقه سالن تقریبا خشک می شود. خشک کردن سالن در بسیاری از مواقع از گسترش بسیاری از بیماری ها مانند بیماری لکه باکتریایی جلوگیری می کند. بعضا در سالن هایی که همیشه نمناک و خیلی مرطوب و دم کرده هستند بیماری های بیشتری بروز می کند. خیس بودن کف سالن نشانه خیسی و رطوبت بیش از حد در سالن می باشد.

۳۸- نکات مهم خاک دهی

خاک پوششی نباید خیلی خیس (گلی) یا خشک باشد. رطوبت مناسب خاک حدود ۷۵  درصد است. بدیهی است در صورتی که خاک بیش از حد خیس باشد میسلیوم ها ضخیم و در مجموع تعداد قارچ ها کم می شود و نیز در صورتی که خاک پوششی خشک باشد بعدها قارچ ها بسیار پوک، سبک و ریز خواهند بود. خاک پوششی نباید خیلی سبک و یا سنگین، اسیدی یا قلیایی و یا سرد یا گرم باشد. خاک دهی نباید خیلی دیر یا خیلی زود انجام شود. ارتفاع خاک پوششی نباید زیاد یا کم باشد. لازم است خاک دهی در روز چهاردهم تا شانزدهم صورت بگیرد.  

۳۹- رصد کردن خاک برای رشد ۷۵ درصد میسلیوم در خاک

تقریبا سه تا چهار روز پس از خاک دهی آثار رشد میسلیوم در خاک به ویژه در کناره های بستر و نقاطی از بستر که ارتفاع خاک کمتر است نمایان می شود. اما زمانی که حدود ۷۵ درصد سطح خاک از میسلیوم پر شد زمان پنجه زنی خاک است که این اتفاق ممکن است پنج تا شش روز پس از خاک دهی رخ دهد. بنابراین می بایست در این روزها سالن را زیر نظر داشت تا به محض رسیدن به این مرحله، پنجه زنی را انجام داد. بدیهی است چنانچه میسلیوم با رشد بیش از حد به سطح خاک بیاید اصطلاحا كلفت می شود که شدیدا سبب کم باری می شود.

۴۰- پنجه زنی خاک پوششی

پنجه زنی خاک پوششی یعنی برهم زدن خاک تا سطح کمپوست بدون اینکه کمپوست با خاک مخلوط شود. در روز بیست و یکم، یعنی شش روز از زمان خاک دهی و هنگامی که میسلیوم حدود ۷۵ درصد از خاک پوششی (یعنی بیش از دو سوم از سطح و عمق خاک پوششی) را فرا گرفت، بهتر است خاک را پنجه زنی نمود. پس از پنجه زنی خاک پوششی مجددا سفره پلاستیکی را روی سطح خاک پوششی می کشیم. اگر پنجه زنی خاک پوششی را دیرتر از موعد انجام دهیم، میسلیوم های ضخیم شده ای که آماده تشکیل سر سنجاقی می باشند به قارچ تبدیل نمی شوند.

امیدواریم این بخش هم مورد استفاده و رضایت شما همراهان گرانقدر سپید مزرعه صحرا قرار گرفته باشد. 

ادامه دارد...

4 هفته پیش

ریحانه نجار

بسیار عالی

4 هفته پیش

راضیه سلطانی

بسیار عالی بود

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه