سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید و پرورش قارچ : صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای ( بخش هفتم )

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : جمعه, 09 آبان 99 /

دوستان و همراهان همیشگی سپید مزرعه با بخش دیگر ( بخش ششم ) از فصل صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای در خدمت شما هستیم.

ادامه بخش قبلی:

 

61– رعایت مسائل بهداشتی قارچ چینی

داشتن دستکش و دمپایی مخصوص سالن و  لباس کار از الزامات کار برداشت است. لازم است برای قارچ چینی اول به سراغ سالن هایی برویم که فلاش اول برداشت هستند و نیز دارای آلودگی کمتری هستند . بدیهی است با این کار از انتشار آلودگی جلوگیری کرده ایم . لازم است قارچ های درجه یک و دو را جداگانه برداشت کنیم و از برداشت آنها به صورت مخلوط خودداری کنیم . بهتر است از دستمالی کردن بیهوده قارچ ها جلوگیری کنیم . لازم است قارچ ها پس از برداشت به یخچال منتقل شود و در محیط سردخانه کمی مرطوب باشد و حتما پس از گذراندن حداقل 4 ساعت در دمات 4 درجه قارچ ها را بسته بندی نماییم . بسته بندی قبل از سرما دیدن باعث افزایش سرعت تبخیر و تعرق قارچ ها می شود که در این حالت قارچ ها زودتر پوک و سبک میشوند . نظافت بستر از آلودگی ها ، ترمیم خاک پوششی ، آبیاری و شستن سالن از الزامات بعدی است .لازم است سالن سریعا به شرایط مطلوب برسد . خشک کردن سطح قارج پس از آبیاری نیز کمک شایانی به جلوگیری از شیوع بیماری های باکتریایی می کند . لازم است محیط سردخانه یا یخچال هر چند وقت یکبار شسته ، ضد عفونی و هوادهی شود .

62 – ایجاد شرایط مطلوب قارچ چینی

لازم است قبل از برداشت رطوبت سالن را به صورت تدریجی نه یک باره نمود لازم است قبل از برداشت رطوبت سالن را به صورت تدریجی نه یکباره کم نمود تا قارچ پس از برداشت به دلیل قرار گرفتن در یک محیط خشک (آن هم پس از بودن در یک محیط مرطوب) شدت تبخیر و تعرق کمتری داشته باشند. به دلیل سرعت بالای تنفس در قارچها غلظت مواد غذایی محلول مانند کربوهیدرات ها و پروتئین ها به سرعت تغییر می کند. قارچ ها پس از برداشت به شدت آب را از دست می دهند، اوج این از دست دادن آب با باز شدن چتر قارچ می باشد چه بسا در صورتی که قارچ چترش باز شود به یکباره بیش از ۳۰ درصد از وزن قارچ که همان آب است را از دست می رود. قارچ های برداشت شده آب را به صورت تعرق و تبخیر از دست می دهند. پس از برداشت در صورتی که حدود یک کیلوگرم قارچ را در کیسه پلاستیکی قرار دهیم و آن را در محلی بگذاریم تعرق و تبخیر آب با ایجاد قطراتی ریز و عرق کردن کیسه پلاستیکی کاملا مشهود است. در این حالت قارچی که از مالنی با رطوبت بیشتر برداشت شده تعرق بیشتری دارد. این قارچ سریع تر رطوبت خود را از دست می دهد و بیشتر تغییر رنگ می دهد.

63 -  آبیاری خاک پوششی

ترجیحا بهتر است آبیاری در زمانی که سالن به افزایش یا کاهش دما میل نمی کند صورت بگیرد مثلا ظهر زمستان با شب تابستان. همان طور که می دانیم اگر در ظهر تابستان آبیاری صورت بگیرد سالن تا حدودی گرم تر می شود. مقدار آبیاری به زمان، فصل، بافت خاک، رطوبت موجود در خاک، اندازه قارچ ها و زمان قارچ چینی و عوامل دیگری بستگی دارد.

چنانچه بافت خاک ظرفیت پذیرش آب بیشتری را داشته باشد آبیاری بیشتری انجام می شود. رطوبت موجود در خاک نیز یک عامل تعیین کننده دیگر است. اصولا آبیاری در فصل زمستان به دلیل تبخیر و تعرق اندک کمتر است. چنانچه اندازه قارچ ها از یک نخود یا قندق کوچکتر بود آبیاری بسیار کمی انجام

می دهیم. لازم است آب آبیاری شور و آلوده نباشد. آبیاری باید با فشار کم انجام شود تا از آسیب رساندن به قارچها و پین هدها جلوگیری شود. لازم است هر روز پس از برداشت، بستر را با حدود 0.5 تا ۱ لیتر آب برای هر متر مربع از بستر آبیاری نمود که این مقدار آب برای ۲۵۰ متر مربع از سطح بستر حدود ۱۲۵ تا ۲۵۰ لیتر آب می باشند

64 - خشکاندن سطح خاک پس از آبیاری

مهمترین مساله پس از هر آبیاری ایجاد تبخیر در سالن از طریق برقرار نمودن جریان ملايم هوای خشکی در سالن می باشد. برای این منظور می توان حدود نیم ساعت با بیشتر فن را روشن نمود و با دستگاه هواساز را بدون آب روشن کرد تا از تعرق در سالن جلوگیری شود. در سالن های بزرگ تر چون آبیاری مدت زمان زیادی طول می کشد بهتر است فن را از اواسط زمان آبیاری روشن کرد. خیس ماندن سالن و رطوبت بالای سالن پس از آبیاری و شستن سالن سبب بروز و گسترش بیماری ها به خصوص بیماری لکه باکتریایی می شود.

۶۵ -  نظافت بستر

نظافت بستر شامل جمع کردن تمام بقایای قارچ از روی سطح خاک پوششی و نیز جدا کردن پایه های قارچ های کپه ای از بستر می باشد. همچنین لازم است نسبت به جمع آوری تمام قارچ های خشک شده و پین هدهای خیس و خفه شده از بستر نیز اقدام شود. در مراحل بعد با مشاهده آلودگی هایی مانند انواع کپک ها، بهتر است نسبت به جمع کردن تمام آلودگی ها از بستر اقدام کرد. نظافت بستر نباید به صورت یکباره و با از بین بردن سطح خاک پوششی همراه باشد، بلکه این کار باید در ظرف روزهای متوالی و هر روز پس از قارچ چینی صورت پذیرد. در واقع رشد قارچ ها در فلاش بعدی تا حدود زیادی سبب شل شدن پایه قارچ های مصدوم و نمایان شدن قارچ های خراب و آسیب دیده در بستر می گردد که این موضوع می تواند ما را در انجام صحیح نظافت بستر، بدون آسیب زدن به بقیه قارچ ها کمک کند. در صورت عدم نظافت بستر معمولا آلودگی ها و بیماری ها گسترش می یابد.

۶۶- ترمیم خاک پوششی پس از برداشت

مرحله بعد از نظافت بستر، مرحله ترمیم خاک پوششی است. در اواخر فلاش یک در روز چهلم نباید برای ترمیم خاک پوششی از خاکی که ۲۵ روز قبل در روز خاک دهی استفاده کرده ایم دوباره استفاده کنیم بلکه باید از خاکی که تازه پاستوریزه شده استفاده کنیم. چون نظافت بستر معمولا به برداشتن خاک همراه با آلودگی از روی بستر می شود می بایست در نقاطی که خاک را بر داشته ایم دوباره خاک بریزیم. در برخی مواد برای نظافت پوششی مجبور می شویم تمام خاک اطراف یک تکه کپک را از روی بستر جمع آوری که در این حالت بهتر است خاک آن منطقه را ترمیم کنید. بهتر است در محلی که آلودگی را برداشته ایم کمی نمک (حدود ۱۰ گرم نمک به ازای هر ۱۰ سانتیمتر مربع) با ۱۰سی سی محلول الكل ۵۰ درصد (به ازای هر ۱۰ سانتیمتر مربع) بپاشیم و سپس با کمی خاک پوششی دوباره آن محل را بپوشانیم. نظافت بستر و ترمیم خاک پوششی دو مرحله بسیار مهم در سالن داری می باشند.

۶۷ وزن کردن قارچ های برداشت شده

پس از برداشت وزن کردن قارچ های درجه یک و دو به طور جداگانه برای اینکه بدانیم در یک سالن چه مقدار قارچ برداشت کرده ایم چه مراحل بعدی کار است. داشتن یک ترازوی باسکولی بزرگ می تواند سبب راحتی کار شود. در این حالت می توان چند سبد را با هم روی ترازو گذاشت و آنها را با هم وزن کرد. لازم است برای جلوگیری از دستمالی شدن و آسیب دیدن قارچ ها در حین وزن کردن قارچ ها، از جابجا کردن و ریختن قارچ ها در کارتن ها و سبد های دیگر خودداری کنیم. لازم است وزن کشی همراه با یادداشت برداری باشد تا بتوان در مدیریت برآورد هزینه ها به این اعداد استناد نمود.

۶۸ درجه بندی قارچ ها

درجه بندی کردن قارچ ها در مدیریت فروش و نیز در مدیریت نگهداری قارچ برداشت شده دارای اهمیت زیادی است. چون قارچ با دستمالی شدن به شدت تغییر رنگ می دهد لازم است همزمان با برداشت نسبت به درجه بندی قارچ های درجه یک و دو (و حتی در برخی مواقع درجه سه) اقدام نمود، اگر همزمان با برداشت نسبت به درجه بندی محصول ، اقدام کنیم و قارچ ها را جدا برداشت کنیم و در سبدهای جداگانه بریزیم بعدا کمتر مجبور به دستمالی کردن قارچ ها برای جدا کردن قارچ های درجه یک و دو می شویم. در سالن بسته بندی نیز از بین قارچ های درجه یک می توان قارچ هایی که از لحاظ مواردی مثل یک اندازه بودن، سفت و سفید تر بودن بهتر هستند را جدا و برای بسته بندی در ظروف بسته بندی انتخاب کرد.

69 -  انتقال سریع و نگهداری قارچ در سردخانه

لازم است قارچ ها را پس از برداشت و وزن کشی سریعا به سردخانه منتقل کرد و حداقل ۲ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری نمود . لزوم این کار در روزهای گرم تر سال دارای اهمیت بیشتری است. افزایش دما به بیش از ۲۳ درجه سانتیگراد، چه در دوره رشد قارچ در سالن و چه در مرحله پس از برداشت، باعث القاء رشد زایشی و باز شدن پرده آنالوس می شود. به علت این که در زمان قارچ چینی، معمولا رطوبت سالن به علت خاموش بودن یا بدون آب کار کردن دستگاه هواساز پایین است، لازم است در اسرع وقت نسبت به چیدن تمام قارچ های قابل برداشت در سالن اقدام نمود و سریعا شرایط مطلوب را برای رشد مجدد بقیه قارچ ها فراهم نمود.

۷۰- وزن کشی قارچ ها برای بسته بندی

برای وزن کردن قارچ های ظروف ۲۰۰ و ۴۰۰ گرمی می توان از ترازوهای کوچک البته با دقت زیاد استفاده نمود . برای وزن کردن قارچ های درون بسته بندی باید ده درصد بیشتر قارچ درون بسته قرار داد. برای اینکه کمتر مجبور به دستمالی کردن قارچ های درون ظرف بسته بندی شویم معمولا تعدادی ظرف بسته بندی در درون سبد برداشت قرار می دهند و در سالن هنگام برداشت، قارچ ها را پس از برداشت مستقیما درون ظرف ها قرار می دهند. در این صورت کمتر مجبور به دستمالی کردن قارچ ها برای وزن کشی هستیم.

 

این بخش همچنان ادامه دارد ...

با ما همراه باشید ...

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه