سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید و پرورش قارچ : صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای ( بخش هشتم )

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : یکشنبه, 11 آبان 99 /

 

همراهان گرانقدر سپید مزرعه صحرا  ضمن تشکر از همراهی شما تا این بخش از سر فصل صد مرحله در تولید قارچ دکمه ای شما را دعوت به خواندن دیگر بخش های این فصل می کنیم باشد که همچون مطالب گذشته مورد  توجه شما عزیزان و بازدید کنندگان مطالب سایت ما قرار گرفته باشد.

با ما همراه باشید :

 

71 - شرایط مطلوب و دمای مناسب اتاق بسته بندی

 با توجه به اینکه قارچ ها ممکن است در اتاق بسته بندی برای حداقل چند ساعت بماند لازم است دمای اتاق بسته بندی بین ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتیگراد باشد تا در حین بسته بندی، دست چین نمودن و درجه بندی محصول، قارچ ها متحمل آسیب گرمایی نشوند. بدیهی است گرما موجب ادامه رشد قارچ ها و پوک، سبک و رنگ پریده شدن قارچ ها می گردد. با این توصیف کارگران اتاق بسته بندی ممکن است تا حدودی مجبور به پوشیدن لباس گرم نیز باشند. اتاق بسته بندی باید کاملا تمیز و بهداشتی و قابل شستشو باشد. لازم است همچنان که رطوبت قارچ را قبل از برداشت در محیط سالن کم می کنیم رطوبت مکانی که قرار است قارچ برداشت شده را به آنجا منتقل کنیم را هم کمی زیادتر کنیم تا قارچ به دلیل اختلاف شدید رطوبت دچار تبخیر و تعرق آنی نگردند. خشکی، شدت جریان هوا (باد، چه سرد و چه گرما) و گرما از عواملی است که باعث تشدید، پوک ، سبک و کدر شدن قارچ های برداشت شده می گردد .

۷۶- بسته بندی در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف

معمولا واحدهای تولیدی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از قارچ خود را به صورت بسته بندی می فروشند. اصولا با توجه به ظرافت خاص قارچ و ماندگاری کم قارچ مانند میوه هایی مثل توت فرنگی، معمولا تولید کنندگان قارچ را بسته بندی می کنند. برای بسته بندی می توان قارچ ها را در وزن های مختلف در ظروف بسته بندی ۲۰۰، ۴۰۰ ، 000/1 و 000/2 گرمی و نیز در کارتن های مخصوص با وزن های ۵ تا ۱۵ کیلو گرمی بسته بندی کرد. برای بسته بندی قارچ هایی انتخاب می شوند که از لحاظ کیفیت و اندازه بهتر باشند. با بسته بندی، می توان محصول را به مدت بیشتر و تا حدودی با کیفیت بهتر و البته با قیمت بیشتر نگهداری و به فروش رساند.

۷۳ بسته بندی در کارتن

از دیگر بسته بندی های موجود می توان به بسته بندی یک کیلوگرمی در کارتن اشاره نمود که اصولا این کار تن ها در چاپ اولیه در طراحی، مخصوص این کار در نظر گرفته شده اند. بیشتر تولید کنندگان قسمت زیادی از محصول خود را در کارتن بسته بندی و به بازار می فرستند. کارتن های یک کیلوگرمی نیز با برچسب و دستگاه سلفون کش، بسته بندی و روانه بازار می شوند. مسلما با توجه به ماندگاری کمتر قارچ در این بسته بندی لازم است نسبت به مساله توزیع و نیز فروش محصول در حداقل زمان، حداکثر تلاش را مبذول داشت. کارتن یک کیلوگرمی نو عی بسته بندی است اما قارچ ها را در کارتن هایی با وزن های ۵ تا ۱۵ کیلو گرم هم کار تن گیری می کنند. لازم است کف و چهار طرف کارتن بسته بندی را کاغذ نازک بدون چاپ گذاشت و پس از ریختن قارچ در کارتن كاغذها را روی قارچ ها برگرداند.  

74 معرفی محصول توسط برچسب

اصولا رنگ، شکل و حتی اندازه برچسب ها آنچنان دارای الگوی خاصی نمی باشد و بعضا تولید کنندگان هر کدام با سلیقه شخصی خود نسبت به طراحی و تهیه آنها اقدام می نمایند، اما آنچه مسلم است اینکه بین اندازه برچسب و ظرف بسته بندی می بایست از جهات مختلف مثلا اندازه، تطابق وجود داشته باشد. بسیاری از تولید کنندگان ترجیح می دهند یک برچسب واحد را در دو یا سه اندازه مختلف تهیه کنند تا برای ظروف مختلف بسته بندی از اندازه های مختلف برچسب استفاده کنند. در برخی مواقع برخی از تولید کنندگان دستور غذایی  با خواص ویژه قارچ را به صورت جداگانه طراحی نموده و در بسته بندی قرار می دهند.

 

۷۵- بازار رسانی

رساندن قارچ به بازار در ساعت مشخص دارای اهمیت فراوانی است. لازم است  بعضی مواقع قارچ ها را صبح زود به بازار رساند. بنابراین لازم است قارچ ها عصر یا شب روز قبل برداشت کرد و شب در یخچال گذاشت تا بتوان صبح زود قارچ را به بازار رساند. برای رساندن قارچ به بازار به ویژه در ۶ ماه گرم سال بهتر است از ماشین یخچال دار استفاده نماییم تا به قارچ آسیب کمتری وارد شود. به دلیل این که فاصله بین برداشت قارچ و ارایه به بازار حداقل یک روز به طول می انجامد و معمولا فروش قارچ در مراکز فروش نیز حدود یک تا دو روز طول می کشد لذا تا رسیدن قارچ به دست مصرف کننده از زمان برداشت حداقل دو تا سه روز گذشته است.  

۷۶- فروش

با توجه به عمر پس از برداشت بسیار کم قارچ، فروش به موقع قارچ، یکی از مهمترین ارکان اساسی در پرورش قارچ می باشد. فروش به موقع و به روز و فروش با کیفیت محصول عامل مهمی در جذب مشتری هایی با قیمت مناسب تر برای محصول است. در واحدهایی با تولید حداقل ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو گرم قارچ در روز و حداقل تولید ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن قارچ در سال، مدیریت فروش از جهات مختلف مهم است چه بسا حتی لازم است یک تا دو نفر را با یک ماشین یخچال دار مسئول این کار قرار داد. وجود یک ماشین یخچال دار با فروش حدود ۵۰۰ کیلوگرم قارچ در روز برای یک واحد ۲۰۰ تنی با سود ۳۰۰ تومان برای هر کیلوگرم قارچ، مبلغی حدود ۶۰ میلیون تومان در سال عاید تولید کننده خواهد نمود.  

 

۷۷- برداشت در فلاش های دوم و سوم

تولید محصول در فلاش دوم و سوم (و تا حدودی فلاش چهارم) اقتصادی است اما معمولا تولید کنندگان فلاش پنجم را برداشت نمی کنند. پس از پایان برداشت فلاش اول و با گذشت چهار تا ده روز، کم کم قارچ های فلاش دوم رشد نموده و آماده برداشت می شوند. برداشت قارچ  هر فلاش می بایست با دقت و احتیاط زیاد انجام شود تا قارچ های کوچک مجاور سالم باقی بمانند. رشد قارچ ها در فلاش دوم و برداشت آنها حدودا ۴ تا ۷ روز به طول می انجامد. به همین ترتیب رشد و نمو و برداشت کامل فلاش سوم نیز طی ۴ تا ۷ روز به پایان می رسد. در واقع در حدود یک ماه یا کمتر می توانیم سه فلاش برداشت داشته باشیم یعنی از روز سی و پنجم تا روز شصت ویکم، که اوج قارچ چینی در روزهای سی و پنجم تا پنجاهم ورود کمپوست به سالن می باشد. میزان برداشت در فلاش دوم اصولا کمتر از فلاش اول است .

۷۸- کاهش رطوبت و سمپاشی کمپوست قبل از تخلیه از سالن

پس از گذشت حدود شصت روز و برداشت سه تا چهار فلاش از کمپوست، میزان محصول افت کاملا محسوسی پیدا می کند که در این روزها می توان نسبت به تخلیه کمپوست ها از سالن اقدام نمود. لازم است از دو تا سه روز قبل از تخلیه کمپوست از سالن به شدت رطوبت را کاهش دهیم تا سمپاشی اثر مطلوب تری داشته باشد. با این کار همچنین تا حدودی کمپوست ها خشک تر و سبک تر می شوند. لازم است قبل از خروج کمپوست ها از سالن، روی تمام کمپوست ها و سالن را سمپاشی نماییم. سمپاشی با ۵ لیتر فرمالین ۳۷ درصد در ۵۰ لیتر آب باعث از بین رفتن بسیاری از آفات و بیماری ها می گردد. بهتر است پس از سمپاشی در سالن را بسته و حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهیم تا سم در سالن اثر نماید. پس از ۱۲ ساعت سمپاشی با ۵۰ لیتر از محلول بردو را نیز انجام می دهیم.

۷۹- تخلیه کمپوست ها از سالن

پس از پایان سه فلاش برداشت، می بایست کمپوست ها را از سالن تخلیه نمود. برخی از تولید کنندگان با نگه داشتن کمپوست ها در سالن برای مدت بیشتر، اقدام به برداشت فلاش چهارم و حتی فلاش پنجم می کنند. کمپوست ها پس از وارد شدن به سالن و گذراندن یک  دوره حداقل ۶۰ و حداکثر ۷۰ روزه در سالن، حدود سه تا چهار فلاش یا بیشتر محصول تولید می کنند. پس از پایان دوره تولید، لازم است در سریع ترین زمان ممکن، کمپوست ها را از سالن خارج کنیم و از نگه داشتن کمپوست ها در سالن به هر دلیل خودداری نماییم. نگه داشتن بیشتر کمپوست در سالن نه تنها از لحاظ تولید محصول آنچنان مقرون به صرفه نیست چه بسا حتی می تواند باعث افزایش بروز بیماریها و آلودگی هایی نیز در سالن شود، بنابراین پس از گذراندن این مدت می بایست کمپوست ها را از سالن خارج نمود، لازم است کارگران تخلیه کمپوست در این روز از رفتن به سالن های دیگر خودداری کنند.

۸۰- شستشوی سالن و قفسه ها

پس از خارج نمودن کمپوست ها از سالن و پس از جارو کردن سالن، می بایست سالن را با فشار زیاد آب شست، به نحوی که هیچ گونه باقیمانده ای از کمپوست در سالن نمانده باشد پس از شستن سالن لازم است سالن را خشک نمود و آب باقیمانده کف سالن را نیز خارج کرد. ممکن است با شیلنگ آب و فشار آب نتوان قفسه های بالایی را شست، برای همین توصیه می شود با دستگاه جت واش (اصطلاحا کارواش) قفسه های بالایی و تمام سطوح سالن را شست .

 

ادامه دارد...

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه