سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید و پرورش قارچ : صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای ( بخش نهم )

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : چهارشنبه, 14 آبان 99 /

در خدمت شما همراهان همیشگی سپید مزرعه صحرا هستیم با بخش نهم از فصل صد مرحله مهم در تولید قارچ دکمه ای که برای شما عزیزان و همراهان سایت سپید مزرعه آماده نمودیم باشد که این بخش همچون بخش های گذشته ی ما مورد توجه شما قرار بگیرد.

با ما و سایت ما همراه باشید و ما را در خدمت رسانی هر چه بهتر با حمایتتان سر افراز فرمایید.

 

 

۸۱- سمپاشی قبل از ورود کمپوست

پس از خشک شدن سالن لازم است دوباره تمام سالن و قفسه ها را سمپاشی نمود. بهتر است سالن، ۲۴ ساعت در این حالت بماند و از ورود و خروج جریان هوا خودداری نماییم تا سم کاملا اثر بخش باشد. محلولی از ۵۰ لیتر آب با یک سم با طیف وسیع اثر (مانند محلول هایژن) در از بین بردن باکتری ها، ویروسها و قارچ ها برای ضد عفونی یک سالن با مساحت ۱۰۰ متر مربع کافی است. بهتر است یک روز پس از تأثیر سم، سالن را به مدت ۵ تا ۱۰ ساعت هوادهی کرد تا آثار سم به ویژه بوی آن کاملا از بین برود.

۸۲- پاستوریزاسیون سالن با بخار (کوکینگ اوت )         

در صورتی که سالن بتونی است و از عایق بندی خوبی برخوردار بوده و نیز بخار و ظرفیت دیگ بخار نیز در حد مطلوبی باشد به جای سمپاشی مرحله اول (سمپاشی کمپوست های درون سالن قبل از تخلیه از سالن)، سالن را با گرمای بخار ضد عفونی می کنند. مزیت این روش اطمینان کامل در پاستوریزاسیون سالن و کمپوست ها و آلودگی های احتمالی و عیب آن هزینه بالای کار می باشد. برای کوکینگ اوت، دمای ۷۰ درجه سانتیگراد و زمان ۱۰ساعت از لحظه ای که دما به ۷۰ درجه سانتیگراد رسید، کافی است.

۸۳- راههای جلوگیری از ضایعات پس از برداشت قارچ

به علت ظریف بودن قارچ در صورت عدم رعایت برخی نکات، ضایعات پس از برداشت قارچ سبب بروز خساراتی می گردند. مواردی مثل خشک شدن، کدر شدن، رنگ پریده شدن و غیره. برای جلوگیری از بروز این خسارات رعایت نکاتی الزامی است. لازم است قارچ را پس از برداشت سریعا به سردخانه منتقل نمود. گذراندن سرمای ۴ درجه سانتیگراد به مدت ۴ ساعت بلافاصله پس از برداشت سبب می شود تا حدود زیادی از سیاه شدن، کدر شدن و پوک شدن قارچها جلوگیری شود. پس از برداشت و گذراندن سرما در سردخانه، برای بسته بندی قرار گرفتن قارچ در رطوبت کمتر از ۷۰ درصد و دمای کمتر از ۱۱ درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی به سفید ماندن و جلوگیری از قهوه ای شدن آنزیمی قارچ کمک می کند.  بنابراین بسته بندی قارچ ها در سالنی با دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد و در محیطی که خیلی خشک نباشد از الزامات مراحل بعدی است.

 

۸۴ - چگونگی نگهداری قارچ برای فروش

لازم است قارچ را برای فروش برای کمترین زمان نگهداری نمود حداکثر تا 24 ساعت چون قارچ پس از گذشت این مدت کیفیت ظاهری خود را از دست می دهد. در این مدت همچنین لازم است فروشندگان، قارچ بسته بندی شده را در یخچال در دمای 4 تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری کنند و بسته قارچ را طوری در یخچال نگهداری کنند که نور مستقیم آفتاب به آن نخورد. قارچ های درون کارتن را نیز می بایست در مکانی سایه قرار داد. چون نگهداری قارچ فله ای به ویژه در فصل گرم آسان نیست بنابراین لازم است مغازه دار قارچ را به اندازه نیاز فروش یک روز خریداری کند تا بتواند تا پایان همان روز آن مقدار قارچ را بفروشد. قارچ ها به ویژه در فصل گرم اگر به مدت زیادی در بیرون از یخچال بمانند سیاه ، قهوه ای، پوک، چروکیده، بدبو و بدطعم می گردند. در این حالت آثار گندیدگی قارچ با ایجاد لکه های تیره بر روی آن مشخص می شود که در این حالت مصرف قارچ توصیه نمی شود.

۸۵- مدت زمان نگهدای قارچ پس از خرید

فروشندگان می بایست قارچ را به مدت زیادی نگهداری نکنند و قارچ را به مقدار فروش یک روز خریداری کرده و به فروش برسانند، چون عمر آن پس از برداشت قارچ بسیار کم است در صورت امکان باید نسبت به تازه بودن قارچ خریداری شده حداکثر تلاش را انجام داد و ثانيا پس از خرید قارچ لازم است سریعا نسبت به مصرف آن اقدام نمود. نگهداری قارچ خریداری شده حتی در یخچال باعث کدر شدن، پوک و سبک شدن، تند شدن بوی آن و تا حدی تندتر شدن طعم قارچ می گردد. بنابراین لازم است پس از خرید قارچ حتی در صورت عدم تمایل به مصرف آن، آنها را از نایلون های پلاستیکی خارج نمود و در همان موقع آنها را در سبد در یخچال گذاشت. لازم است پس از خرید قارچ، حتما آن را شسته و خرد کرده و مصرف نمود. نگهداری قارچ ( مخصوصا قارچ درجه دو ) به صورت خام، بیش از یک و یا حداکثر دو روز مجاز نیست. بدیهی است مدت زمان نگهداری قارچ درجه یک، حداقل دو تا سه روز بیشتر از قارچ درجه دو می باشد.

۸۶ مدیریت ضدعفونی سالن و کمپوست قبل و بعد از ورود کمپوست به سالن

به کار بردن این مدیریت با توجه به تک کشت بودن محیط، بسیار حائز اهمیت است برای این کار لازم است سه روز قبل از تخلیه کمپوست از سالن، کمپوست را در سالن ضد عفونی نماییم که این کار یا با پاستوریزاسیون کمپوست با بخار (دمای ۷۰ درجه سانتیگراد و زمان ۱۲ ساعت) صورت می گیرد یا با سمپاشی ۵۰ تا ۱۰۰ لیتر آب و ۵ تا ۱۰ لیتر از یک ماده ضد عفونی کننده قوی مانند فرمالین. چون فرمالین یک سم تدخینی است لازم است در سالن بسته باشد تا سم کاملا اثربخش باشد. حتی لازم است کمپوست بین یک تا دو روز در سالن بماند تا هم بوی سم از بین برود و هم سم اثر کند. لازم است پس از تخلیه کمپوست از سالن و قبل از ورود کمپوست جدید نیز، سالن را شسته، ضد عفونی و هوادهی نماییم. سه روز قبل از ورود کمپوست جدید به سالن، سالن را دوباره با سمپاشی با ۵۰ لیتر آب و ۵ لیتر فرمالین ضد عفونی می کنیم. در ادامه برای تکمیل ضدعفونی سالن یک روز قبل از ورود کمپوست به سالن، با استفاده از ۵۰ لیتر آب و ۵۰ گرم قارچ کش و در روز ورود کمپوست جدید به سالن چند ساعت قبل از ورود کمپوست جدید، استفاده از ۵۰ لیتر آب و ۳۰۰ سی سی از یک محلول ضد عفونی کننده قوی مثل هایژن برای تکمیل ضد عفونی سالن الزامی است. در برخی مواقع هم می توان به جای استفاده از هایژن از ۵۰ لیتر محلول بردو (۵۰ لیتر آب، نیم کیلوگرم کات کبود و نیم کیلو گرم آهک زنده) برای ضدعفونی سالن استفاده کرد.

۸۷- مدیریت کنترل دما، رطوبت و تهویه در سالن   

مدیریت کنترل شرایط محیطی در سالن بسیار مهم است و در صورتی که به هر دلیل شرایط مطلوب در سالن فراهم نشود باعث ایجاد خساراتی می گردد. در کشت مصنوعی هدف فراهم آوردن تمام شرایط برای رشد بهینه قارچ است. دمای سالن در ۲۵ روز اول ورود کمپوست به سالن حدود ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و پس از وارد شدن به مرحله رشد زایشی حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد است. رطوبت در فاز زایشی حدود ۸۰ درصد و در مرحله زایشی حدود ۹۰ درصد است. تهویه نیز در فاز رویشی روزی یک تا دو بار (غلظت دی اکسید کربن در حد 000/5پی پی ام) و در فاز زایشی ساعتی یک تا دو بار (غلظت دی اکسید کربن حدود ۸۰۰ تا200 /1 پی پی ام) می باشد. مدیریت کنترل دما معمولا در شرایط بسیار گرم یا بسیار سرد، دارای اهمیت بیشتری است. در مرحله رشد رویشی احتیاج به نور نیست اما در یک هفته اول مرحله رشد زایشی به ویژه در سه روز اول هوادهی سالن احتیاج به نور دارد. بدیهی است بسیاری از خسارات وارده به قارچ به دلیل عدم کنترل شرایط محیطی در سالن به وجود می آید. با یک آزمایش ساده به راحتی می توان دریافت که دمای بیشتر از ۲۳ درجه سانتیگراد باعث می شود که سر سنجاقی تشکیل نشود.

۸۸- مدیریت انجام کارها در سالن

در روز اول عموما کمپوست در سالن چیده می شود. چگونگی چیدن، نظم چیدن و زمان چیدن کمپوست ها در قفسه ها بسیارمهم است. نباید کمپوست ها را برای مدت زیاد در بیرون از سالن بر روی هم در زمین چید. ماندن کمپوست ها روی هم به شدت باعث بالا رفتن دمای کمپوست می شود، لازم است پس از انتقال کمپوست به سالن، کیسه های کمپوست در اسرع وقت در قفسه ها چیده شوند. پس از انتقال کمپوست ها به سالن و چیدن آنها در قفسه بندی لازم است شرایط مطلوب را برای ادامه رشد قارچ فراهم نماییم. انجام تمام کارهای مربوطه در این مدیریت گنجانده می شود. انتقال سریع کمپوست ها به سالن و چیدن آنها در قفسه ها بسیار حایز اهمیت است، به ویژه در روزهای خیلی سرد یا خیلی گرم سال، برخی از تولید کنندگان ترجیح میدهند که روی کمپوست را روزنامه بکشند که در این صورت لازم است روزی چند بار سطح روزنامه ها را با آبپاشی خیس کرد. عده ای دیگر نیز پس از پهن کردن روزنامه، سفره یکبار مصرف نیز روی روزنامه پهن می کنند. برخی دیگر نیز فقط سفره های یکبار مصرف پلاستیکی روی سطح بستر پهن می کنند. پس از چیدن کمپوستها در قفسه ها و پس از بستر سازی و کشیدن سفره، می بایست ضمن نظافت کامل، سالن را شست و خشک نمود. با حفظ شرایط مطلوب، میسلیوم حدود دوازده تا پانزده روز آینده تمام کمپوست را فرا می گیرد که در این هنگام می بایست نسبت به خاک دهی اقدام نمود. در روز پانزدهم خاک دهی صورت می گیرد. روز بیست و یکم پنجه زنی خاک پوششی و روز بیست و چهارم آبیاری، هوادهی و شوک سرما صورت می گیرد. در روزهای سی و پنجم به بعد هم قارچ چینی انجام می شود. لازم است در تمام این روزها کارهای مربوطه را به بهترین نحو انجام داد. شستشو، آبیاری، نظافت بستر، نظافت سالن، اعمال مدیریت های قارچ کشی و حشره کشی و بسیاری دیگر از موارد نیز از کارهای دیگر در سالن می باشد.

مدیریت انجام تمام کارها در سالن برای پرورش قارچ دارای اهمیت زیادی است به هر حال اگر یک تولید کننده بخواهد به بهترین نحو پرورش قارچ در سالن را مدیریت نماید دانستن و انجام دادن تمام این کارها در زمان خود دارای اهمیت زیادی است. در بسیاری از مواقع مشاهده شده که تولید کننده قارچ به دلیل انجام ندادن برخی کارها یا انجام کارها در خارج از زمان معمول باعث بروز خساراتی شده اند.

۸۹- مدیریت شستشو در سالن

شستن سالن تأثیر به سزایی در کاهش آلودگی دارد. معمولا در روزهای دوم پس از ورود کمپوست به سالن، روز شانزدهم پس از خاک دهی، روز بیست و یکم پس از پنجه زنی خاک پوششی و روز بیست و چهارم پس از برداشتن سفردها از روی کمپوست ها، لازم است سالن را شسته و با جریان هوا خشک نماییم. در روزهای قارچ چینی نیز معمولا در روزهای اوج برداشت، با توجه به کثیفی بیشتر در سالن، لازم است سالن را تمیز نموده، شسته و سپس خشک نماییم. در روز آخر نیز پس از تخلیه کمپوست ها از سالن می باست سالن و حتی قفسه ها را کاملا شسته و تمیز نماییم. قبل از شستن در صورت لزوم می بایست سالن را جارو و تمیز نمود، زباله ها را از سالن خارج کرد و سپس سالن را شست. پس از شستن سالن نیز خشک کردن سالن از طریق برقرار نمودن جریان هوا در سالن الزامی است.

۹۰ - مدیریت رعایت مسایل بهداشتی

رعایت مسایل بهداشتی در سالن بسیار مهم است. برای مثال نباید پس از رفتن به سالن آلوده به سالن غیر آلوده برویم. کنترل آفات و بیماری های ویروسی، باکتریایی و قارچی در سالن با اعمال مدیریت توسط یک فرد آگاه به این مسایل و سرکشی زمان بندی شده پیش می آید. سالن همیشه باید تمیز باشد و هوای ورودی به آن تمیز و دارای رطوبت، دما و اکسیژن کافی باشد. در صورتی که یک کمپوست بیش از حد دارای آلودگی است مثلا خیس و دارای بار میکروبی است یا کمپوستی که دارای کنه است یا قسمتی از خاک پوششی که دارای کپک زیادی است می بایست نسبت به خارج کردن آن کمپوست ها از سالن اقدام سریعی داشت و به خاطر چند کمپوست باعث انتقال آلودگی به بقیه کمپوست ها و سالن نشد.

 

ادامه دارد...

با ما همراه باشید آخرین بخش این فصل به زودی در سایت منتشر خواهد شد ...

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه