سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

ساختار خاک پوششی

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : یکشنبه, 25 آبان 99 /

ویژگی های اجزای تشکیل دهنده خاک پوششی

 ۱ - قدرت نگهداری آب بالا:

قدرت نگهداری آب بالا ( یعنی نگهداری آب برای مدت زمان بیشتر )،  باعث می گردد که خاک پوششی سریعاً رطوبت خود را از دست ندهد. در این حالت حتی با نوسان رطوبت در سالن می توان تا اندک زمانی نسبت به تامین رطوبت قارچ از خاک پوششی امیدوار بود. رس و پیت دارای جذب آب بالایی هستند. رس و پیت دارای جذب آب به صورت فیزیکی و شیمیایی و حتی فیزیولوژیکی هستند، پیت راحت تر از رس آب را جذب می کند.

 ۲- ظرفیت جذب بالای آب:

این مورد در خاک پوششی نیز باعث می شود که مقدار بیشتری از آب در خاک نفوذ نماید این موضوع سبب می گردد که دفعات آبیاری کم شود بنابر تجربه ثابت گردیده که آبیاری زیاد ( مقدار آب و دفعات آبیاری ) خیلی در تولید و پرورش قارچ سودمند نیست. لازم است ظرفیت نگهداری آب تا ۸۰ درصد وزن خاک باشد. از لحاظ جذب آب به ترتیب اهمیت پیت،  لوم و رس دارای جذب آب بالای هستند اما از لحاظ نگهداری آب به ترتیب رس، پیت و لوم دارای اهمیت می باشند شن و ماسه دارای جذب آب نیستند ولی هوا را به راحتی از خود عبور می دهند اما به جای استفاده از شن و ماسه به دلیل وزن زیاد بهتر است از پرلیت استفاده کنیم. سنگ گچ جاذب الرطوبه است و نفوذپذیری هوا را افزایش می دهد. کربنات کلسیم هم تا حدودی باعث ایجاد ساختمان و دانه بندی در خاک می گردد.

 ۳- ‏pH : 

از لحاظ pH این گونه عنوان می شود که pH خنثی یا کمی قلیایی در حد ۷.۲ دهم تا ۷.۷ ابتلا به بعضی از بیماریها را کاهش می دهد البته در دامنه pH بین ۶.۶ تا ۷.۹ در خاک پوششی ، قارچ رشد می کند،  اما مطلوب ترین حالت pH برای خاک پوششی حدود  ۷.۵ می باشد pH برای خاک پوششی نباید کمتر از ۶.۸ باشد برخی از پیت ها ، اسیدی و برخی دیگر دارای pH قلیایی می باشند سنگ گچ pH را اسیدی و کربنات کلسیم pH را قلیایی میکند. بنابراین اگر پیت مورد استفاده اسیدی باشد،  باید از کربنات کلسیم برای تنظیم و بالابردن pH استفاده نماییم. اما اگر پیت مورد استفاده قلیایی باشد باید از سنگ گچ برای پایین آوردن pH استفاده نماییم. پرلیت از لحاظ اسیدیته خنثی می باشد.PH کمتر از 6.8 باعث رشد کپک سبزی می شود که در رقابت زیستی با میسلیوم قارچ می باشد.

 

 ۴- ساختمان:

برای تبادل گازهای خارج شده از کمپوست خصوصاً ( گاز کربنیک )، حرکت آب ( چه به صورت موئینه و چه به صورت ثقلی ) و همچنین تبخیر،  خاک پوششی می‌بایست دارای ساختمان متخلخل و  دانه بندی مناسب باشد تا به بهترین وجه ممکن بتواند شرایط مطلوب و مورد نظر را فراهم نماید. دارا بودن حجم منافذ تا ۴۰ درصد باعث می گردد خاک پوششی دارای شرایط مناسبی باشد.

 5-  شوری :  

میزان شوری خاک قارچ نباید بیش از ms/cm 5 باشد. با توجه به تبخیر سطحی پیوسته در طول دورۀ پرورش، بالا بودن شوری خاک پوششی منجر به بروز فشار اسمزی در سطح خاک می شود لذا علاوه بر عدم توانائی میسلیوم در جذب آب، سطح خاک سخت شده و امکان ادامۀ رشد در آن غیرممکن می شود.

 ۶ وزن :

با حجم ثابت خاک پوششی، رشد قارچ در خاکی که وزن سبک تری دارد بهتر صورت می گیرد . استفاده از پرلیت برای ایجاد دانه بندی نسبت به شن یا ماسه باعث می‌شود خاک پوششی از لحاظ وزنی سبک تر و تا حدودی دارای بافت سبک تر شود.  استفاده از پرلیت به مقدار زیاد نیز باعث سبک شدن بیش از حد خاک و به دنبال آن باعث ریز شدن قارچ ها و سبک تر شدن انها می گردد.

 ۷ بافت:

بافت خاک پوششی با ساختمان ، اسیدیته،  شوری، میزان جذب و نگهداری آب و حتی وزن خاک پوششی رابطه مستقیم دارد. فرض کنید یکی از ارکان خاک پوششی رس باشد ، همانطور که می دانید با اینکه قدرت جذب و نگهداری آب بالایی دارد ، اما آب و هوا را به راحتی از خود عبور نمی دهد،  بنابراین رس در خاک پوششی، تا حدود زیادی باعث تأثیر در ساختمان خاک نیز می گردد. از طرفی  میزان رس موجود در خاک پوششی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شوری و حتی وزن خاک پوششی تاثیر دارد. وجود رس در خاک پوششی با چسبیدن خاک به هم و تشکیل نوار مشخص می گردد از طرفی وقتی خاک خشک می شود باعث تشکیل سله شده و بسیار شکننده می شود  به نحوی که میسلیوم و پین هد را پاره میکند و باعث خفگی آنها می‌شود .مقادیر زیاد رس در خاک پوششی باعث گلی شدن خاک می شود که در این حالت تبادلات گازی به سختی صورت می گیرد . در بعضی موارد مشاهده شده که از گل مرداب به جای رس در ترکیب خاک پوششی استفاده می شود.  باید یادآور شد که در این حالت حتی با پاستوریزه نمودن نیز نمی توان کلیه آفات و بیماری ها را از بین برد .

8- بیماری:

عاری بودن خاک پوششی از آفات و بیماری ها و حتی بذر علف های هرز پارامتر مهمی در تهیه خاک پوششی می‌باشد. استفاده از کمپوست سال های قبلی به عنوان یکی از ترکیبات خاک پوششی،دارای آلودگی و بیماری‌های فراوانی اند و بعضاً حتی با پاستوریزاسیون نمی‌توان به طور کامل نسبت به از بین رفتن تمام آلودگی های ویروسی ، باکتریایی و قارچی امیدوار بود. 

9- جاذب الرطوبه سطحی:

جذب سطحی آب توسط خاک پوششی در زمان آبیاری از اهمیت بیشتری برخوردار است. خاکی که دارای بافت و ساختمان مناسبی باشد می‌تواند جاذب الرطوبه سطحی خوبی باشد. به عنوان مثال اگر خاک دارای مقادیر زیادی رس باشد نه تنها از لحاظ زمانی نمی‌تواند رطوبت را در اسرع زمان جذب نماید بلکه به خاطر شرایط موجود نیز نمی‌تواند رطوبت را در سطح جذب و به لایه های زیرین خاک انتقال دهد. وجود مقادیر مناسبی از پیت قهوه‌ای باعث می گردد جذب سطحی خاک بیشتر باشد.

10- اندازه ذرات :

اندازه ذرات خاک پوششی دارای اهمیت فراوانی می باشد. درشت بودن و یا بیش از حد ریز بودن اندازه ذرات خاک پوششی می‌تواند ساختمان خاک پوششی را تحت تاثیر قرار دهد. در مواقع آبیاری و همچنین در زمان‌هایی که رطوبت سالانه بیش از اندازه است. ریز بودن اندازه ذرات خاک پوششی می‌تواند سبب گلی شدن خاک و چسبیدن خاک به قارچ شود. درشت بودن اندازه ذرات خاک پوششی نیز بعضا باعث اختلال در رشد و گسترش یکنواخت میسلیوم قارچ در خاک میگردد از طرفی باعث نفوذ سریع آب در خاک و انتقال آب به کمپوست می گردد .

ساختار خاک پوششی :

امروزه تهیه خاک خوب و ایجاد ترکیب و ساختار مناسب آن به نحوی که بتواند تقریباً تمام اهداف مورد نظر ما را برآورده سازد از اهمیت زیادی برخوردار است:  

  • پیت سیاه (جنگل) : دارای جذب رطوبت بالا ،شوری کم، اسیدی بوده و وزن یک متر مکعب خاک خشک آن به خاطر مقادیر زیاد رس ، بالاست . ضعف این پیت در مقدار رس بالای آن است و مزیت آن در جذب بالای آب و شوری کم آن است .
  • پیت قهوه ای (مرداب ): از لحاظ رطوبت، قادر به جذب نیمی از رطوبت پیت سیاه شمال است . شوری آن دو برابر قلیایی بوده و وزن یک متر مکعب خاک خشک آن به خاطر مقادیر کمتر رس ، سبک‌تر است. ضعف این پیت در جذب آب کم، و مزیت آن به دلیل داشتن بافت اسفنجی ، سبک نمودن خاک و عدم سله ای شدن خواب می‌باشد.
  •  پیت سیاه ( مرداب ):  از لحاظ جذب رطوبت در حد واسط این دو خاک و از لحاظ شوری سه برابر شورتر  از پیت سیاه جنگل است . ضعف این پیت در شوری بالای آن است اما از لحاظ داشتن رس و بافت اسفنجی حد واسط دو‌نمونه پیت قبلی است. 
  • خاک آماده با پیت قهوه ای ( مرداب ) : دارای جذب آب کم ، شوری زیادتر از حد برای رشد قارچ و کمی قلیایی است اما از لحاظ بافت و ساختمان مناسب است.
  • خاک آماده با پیت سیاه ( جنگل ): دارای جذب آب کم ، شوری کمتر و کمی قلیایی است از لحاظ بافت هم تقریباً سنگین است .
  • نمونه آماده خاک مطلوب: دارای جذب آب بسیار عالی تا ۵ برابر، شوری بسیار کم و از لحاظ اسیدیته برای رشد قارچ مطلوب است .

 

همان گونه که مشاهده می گردد در پرورش قارچ هر کدام از این پیت ها، دارای نقاط ضعف و نقاط قوتی می‌باشند، لذا لازم است در تهیه خاک پوششی مورد نیاز قارچ برای رسیدن به اهداف مورد نظر از ترکیب خاک های موجود به این مهم رسید لازم است در ابتدا با انجام آزمایشات فوق به نتایج اولیه دست یافته و سپس برای رسیدن به نتیجه نهایی اقدام نمود.

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه