سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تولید خاک پوششی ( بخش دوم )

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : جمعه, 30 آبان 99 /

همراهان عزیز سپید مزرعه صحرا با ادامه ی بخش ( تولید خاک پوششی ) در خدمت شما عزیزان هستیم باشد که، همچون گذشته مطالب سایت ما را دنبال کرده و نهایت استفاده را از مطالب در زمینه های مختلف تولید و پرورش قارچ برده باشید.

همچنان با ما و سایت سپید مزرعه صحرا همراه باشید :

 

پاستوریزاسیون خاک پوششی

برای پاستوریزاسیون خاک پوششی مورد استفاده در پرورش قارچ بهتر است خاک پوششی را در تونل ریخته و خاک را به مدت ۱۲ ساعت با دمای ۶۰ درجه سانتیگراد ضدعفونی نماییم. باید توجه داشت که پاستوریزاسیون در دمای بیشتر از ۶۰ درجه سانتیگراد ، باعث از بین رفتن برخی از میکروارگانیسم های مفید خاک از جمله باکتری سودوموناس پوتیدا می شود. حضور این باکتری در خاک پوششی لازم است چون باعث تحریک تولید اندام های باردهی قارچ می شود و از بین رفتن ان تا حدودی تولید قارچ را به تأخیر می اندازد. ضمنا برای پاستوریزاسیون خاک پوششی ابتدا آن را به خوبی مرطوب نمایید. وجود کلوخه های خشک مانع از رسیدن گرمای لازم به درون آن می شود و در وسط کلوخه ها پاتوژن ها زنده می مانند و بعدا در بستر کشت قارچ بیماری ایجاد می نمایند. ضخامت خاک پوششی را در زمان پاستوریزاسیون 20cm بیشتر نگیرید تا گرما به تمام قسمت های آن به خوبی نفوذ کند. پس از انتقال خاک پوششی به تونل، لازم است دمای تونل را به آرامی و در عرض حداقل ۱۲ ساعت به دمای ۵۹ درجه سانتیگراد رساند، چرا که بالا بردن دما در تونل به آرامی سبب هم دمایی کامل خاک و انتقال حرارت به تمامی ذرات خاک پوششی می گردد.

.

 

سرد کردن خاک پوششی در تونل      

توصیه می گردد برای خنک نمودن و کاهش دمای خاک به ویژه در تابستان از آب سرد دستگاه آب سرد کن استفاده نمود. برای این منظور لازم است در دهانه کانال هوای هواساز حلزونی یک لوله شیلنگ شفاف (قابل رویت) نصب گردد و این شیلنگ را به منبع آبی با ذخیره حدود ۲۰۰ لیتر آب وصل نمود تا برای کاهش دما پس از پاستوریزاسیون خاک با باز نمودن شیلنگ و به صورت قطره قطره باعث کاهش دمای خاک گردیم. مسأله کاهش دمای خاک پوششی پاستوریزه شده به ویژه در تابستان که دمای هوا حدود ۴۰ درجه سانتیگراد و یا حتی بیشتر است اشکال ساز است چه بسا با اختلاف دما حدود ۲۰ درجه سانتیگراد یعنی دمای ۴۰ درجه سانتیگراد برای هوا و دمای خاک که ۶۰ درجه سانتیگراد است به راحتی نتوان دمای خاک را تا ۲۵ درجه سانتیگراد کاهش داد، از طرفی ورود هوای اضافه و گرم در تونل به غیر از آلودگی بعضا باعث خشک شدن خاک پوششی می گردد که مسأله رطوبت دهی به خاک نیز دوباره در جای خود اشکال ساز خواهد بود. معمولا در صورتی که دمای ۱0 درجه سانتیگراد باشد به راحتی و در عرض چند ساعت دمای خاک از ۶۰درجه سانتیگراد به حدود ۲۵ درجه سانتیگراد کاهش می یابد. لازم است به هر ۱۰۰ لیتر آب مورد استفاده برای اینکار حدود ۲۰۰ میلی لیتر محلول ضدعفونی کننده مثل هایژن اضافه نماییم. معمولا با ورود آب سرد به کانال دستگاه هواساز حلزونی، دمای خاک پاستوریزه شده سریعتر کاهش می یابد و خاک زودتر خنک می شود که این موضوع باعث می شود ورود هوا به تونل کمتر و در مجموع پاستوریزاسیون قابل اطمینان تر باشد. چه بسا بسیاری از واحدهای تولیدی، اصول پاستوریزاسیون را در دما و زمان و شرایط مطلوب کاملا رعایت می کنند اما در مراحل بعدی مثلا خنک کردن خاک با ورود هوای آلوده زیاد یا مسائلی مانند نگهداری خاک در مکان آلوده یا نگهداری خاک پوششی پاستوریزه شده به مدت زیاد، باعث آلودگی ثانویه خاک می گردند. همان گونه که ملاحظه گردید پاستوریزاسیون خاک پوششی قارچ در جایگاه خود بسیار مهمتر از پاستوریزاسیون کمپوست قارچ می باشد چون کمپوست با پاستوریزه نامناسب را می توان در صورت مدیریت با اضافه نمودن بذر یا میسلیوم قارچ تا حد زیادی به شرایط عادی برگرداند اما خاک پوششی پاستوریزه نشده را در صورت ریختن روی کمپوست به هیچ وجه نمی توان درمان نمود.

 

بسته بندی خاک پوششی

بهتر است حتی پس از پاستوریزاسیون خاک پوششی و خنک کردن آن، قبل از اینکه خاک پوششی را درون گونی های پلاستیک بسته بندی کنیم . خاک را درون تونل یا درون کیسه های به وسیله قارچ کش سمپاشی نماییم. برای این کار برای قارچ کشی حدود ۲۰ مترمکعب خاک در تونل میزان ۴۰۰ لیتر آب محتوی ۴۰۰ گرم قارچ کش کافیست. لازم است برای سمپاشی از نازلی با سطح پاشش زیاد و حالت پودری استفاده نماییم تا تمام خاک خیس گردد. برای بسته بندی خاک پوششی بهتر است در هر کیسه پلاستیکی به ابعاد ۶۵ به ۸۵ سانتیمتر حدود ۲۵ کیلوگرم خاک پوششی بریزیم تا برای جابجایی خاک در سالن به علت سنگینی کیسه پلاستیکی دچار مشکل نشویم. بهتر است در صورتی که دمای خاک پوششی کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد است در پلاستیک ها را با دستگاه دوخت بدوزیم. دوختن در پلاستیک وقتی دمای خاکی هنوز بالاست به گرم ماندن زمان بیشتر کمک می کند. دوختن کیسه پلاستیک باعث جلوگیری از ریختن خاک پوششی خصوصا در هنگام جابجایی در خودرو برای حمل به یک واحد پرورش دیگر می شود . دوختن کیسه های پلاستیک همچنین باعث جلوگیری از ورود آلودگی و هجوم حشرات به داخل پلاستیک خاک می گردد میکروارگانیسم های مفید خاک، باعث فعال شدن ژنهای عامل تولید اندام های زایشی قارچ می شود. فقدان میکروارگانیسم های مفید خاک، باعث می شود.،در صورت بروز کمترین آلودگی، بیماری به سرعت منتشر شود.  پس از تأمین درجه حرارت مورد نظر در تونل به مدت مذکور، می بایست دما را به آرامی و در طول حداقل ۶ ساعت به دمای ۲۵ درجه سانتیگراد رساند. پس از سرد شدن خاک پوششی باید خاک را سریعا و در شرایط کاملا بهداشتی و کنترل شده بسته بندی کرد.

 

ضدعفونی کردن خاک پوششی به روش شیمیایی

در صورت عدم وجود تونل پاستوریزه، می توان خاک پوششی مورد استفاده در پرورش قارچ را با سم فرمالین ضدعفونی نمود که البته این کار خیلی توصیه نمی شود چون بسیار مشاهده شده که علی رغم ضدعفونی کردن خاک پوششی به روش شیمیایی باز هم آلودگی در خاک مشاهده شده است. برای این کار می توان پس از آماده نمودن خاک، آن را در اتاقی با کف سیمانی روی زمین پخش نمود و آن را با مقدار لازم، سمپاشی نمود. هر مترمکعب خاک احتیاج به ۵۰ لیتر آب و حدود ۳ لیتر فرمالین ۳۷ درصد دارد. لازم است سمپاشی به نحوی باشد که خاک کاملا خیس شود. بهتر است کار سمپاشی را به صورت لایه لایه انجام داد تا از نفوذ سم در توده خاک، اطمینان حاصل نمود. لازم است پس از سمپاشی، روی خاک را با یک پوشش پلاستیکی پوشاند و به نحوی جلوی نفوذ هوا را گرفت تا سم حدود ۴۸ ساعت در تمام خاک نفوذ کند. در صورت تمایل و برای اطمینان، می توان از یک قارچ کش سیستمیک مثل کاربندازیم به نسبت یک در هزار و همین طور یک کنه کش قوی مثل آپولو، به نسبت یک در هزار با همان حجم سمپاشی نیز استفاده نمود. بعد از ۴۸ ساعت کاور پلاستیک را برداشته و خاک را هوادهی می کنیم تا هیچ اثری از سم و بوی گاز فرمالین در خاک مشاهده نشود. بدیهی است تأثيرات پاستوریزاسیون خاک پوششی با بخار بسیار بهتر از ضدعفونی خاک پوششی با سموم شیمیایی است. در پرورش قارچ هنگام خاک دهی، خاک پوششی نباید خیلی خشک و کلوخه ای و یا خیلی خمیری و گلی باشد. در هر دو صورت می بایست با افزایش یا کاهش آب، رطوبت آن را تنظیم نمود. رطوبت می بایست در حد اشباع بوده، به نحوی که در صورت فشار دادن مقداری از خاک در مشت، آب از آن نچکد ولی آب را در لای انگشتان خود مشاهده نماییم. پس از آماده کردن خاک و خنک کردن آن تا دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و پس از خارج کردن خاک از تونل، اقدام به خاک دهی می کنیم. در حین خاک دهی باید دمای سالن قارچ را کاهش داده تا پس از خاک دهی دمای بستر قارچ سريعا بالا نرود. پس از خاک دهی حتما باید کف سالن را تمیز نموده و شست و لازم است با کاهش دمای سالن، دمای بستر را به حدود ۲۴ درجه سانتیگراد رساند و رطوبت سالن را در حد ۸۵ درصد تنظیم نمود. پس از ۵ تا ۷ روز آثار رشد میسلیوم در خاک کاملا مشهود خواهد بود.

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه