سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

قفسه بندی و انواع آن

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : چهارشنبه, 03 دی 99 /

 

 

آشنایی و مقایسه انواع قفسه بندی

از گذشته تا کنون افراد در مکان های گوناگون مانند منزل، کارگاه ها و سازمان ها از انواع قفسه بندی برای سهولت در انجام فعالیت هایشان استفاده می کردند با این تفاوت که اینک قفسه بندی به صورت حرفه ای انجام می شود به گونه ای که برای هر کالا با توجه به ویژگی هایش قفسه ای مناسب انتخاب می شود تا علاوه بر نگهداری، مانع ایجاد آسیب به کالا شود.

قفسه بندی چیست؟ 

به هر نوع سازه ای از جنس چوب، پلاستیک، آلومینیوم و فلز اطلاق داده می شود که سبب رفاه حال افراد در بارگذاری کالا، دسترسی آسان به کالا، نگهداری، ایجاد فضای مورد نیاز جهت طبقه بندی، ذخیره و سازماندهی می باشد. امروزه از انواع قفسه بندی در ابعاد و جنس های متنوع برای فعالیت های گوناگون طراحی و تولید می شود که چنین تنوعی به دلیل تفاوت استفاده از آن ها می باشد بدین خاطر در ادامه به بررسی برخی از قفسه بندی ها می پردازیم.

ویژگی های قفسه بندی سالن پرورش قارچ

شما برای پرورش قارچ باید به نکات زیادی دقت نمایید زیرا شما با یک موجود زنده سر و کار دارید و قارچ خیلی حساس می باشد. فاکتور های زیادی مثل تجهیزات و محل قرار گیری در رشد و پرورش آن ها تاثیر گذار می باشد. یکی از مهم ترین نکات که در پرورش قارچ حائزه اهمیت می باشد، قفسه پرورش قارچ می باشد که خیلی افراد به دلیل نداشتن تجربه کافی به آن توجه نمی کنند و ممکن است باعث ضرر هایی زیادی شوند.

قفسه بندی سالن های قارچ مزایای زیادی برای تولید کنندگان قارچ دارد که مهم ترین آن افزایش چشم گیر سطح کشت قارچ می باشد که می توانند تولید را چند برابر کند. مثلا در یک سالن با زیربنای صد متر مربع افراد می توانند با ایجاد قفسه بندی تولید خود را تا 300 متر مربع افزایش دهند ولی با نبود قفسه بندی این تولید یه یک شیشم یا یک پنج می رسید. البته قفسه بندی مشکلات و خطرات مربوط به خود را دارد ولی مزایای آن از خطرات آن بیشتر می باشد.

طراحی و قفسه‌ بندی سالن پرورش قارچ

در طراحی قفسه قارچ، ابعاد سالن نقش اساسی دارد. اکثرا و به طور معمول قفسه بندی به ارتفاع سالن بستگی دارد که در سه یا چهار طبقه انجام می شود. البته خیلی ها به جز طبقات از زمین هم استفاده می کنند که به علت گرما کف و آلودگی های موجود توصیه نمی شود و بهتر از طبقات در قفسه بندی ها استفاده شود. نکته مهمی که باید به آن در قفسه بندی سالن ها توجه نمایید، کف سازی اصولی می باشد. زیرا طبق قوانین فیزیک فشار وزن قفسه ها به ستون ها و کف وارد می شود و باید این فشار را کنترل نمایید که شما می توانید با افزودن یک صفحه گالوانیزه به انتهای ستون ها این کار را انجام دهید.
یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سالن ها، اندازه راهرو های عبوری بین قفسه ها می باشد. عدم رعایت اصول و به علت رفت و آمد زیاد شما بین قفسه ها می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. به طور معمول عرض راهرو ها بین 70 تا یک متر می باشد ولی استاندارد این اندازه 70 تا 75 است.

ابعاد و اندازه ی قفسه‌ بندی سالن های پرورش قارچ

شما باید قفسه بندی خود را طبق بلوک کمپوست ها تعیین کنید. البته شما باید عرض و طول قفسه بندی خود را طبق اندازه و ابعاد سالن پرورش قارچ خود انتخاب نمایید. اندازه و ابعاد معمولی و استاندارد برای عرض قفسه های پرورش قارچ 80، 120 و 160 سانتی متر و در طول سالن انجام می شود. برای سالن های کوچیک عرض استاندارد 80 سانتی متر می باشد که با ایجاد یک راهروی 70 سانتی متری می توانید از فضای موجود بیشترین استفاده را به انجام برسانید. همچنین برای قفسه بندی با حداکثر عرض یعنی 160 تا 170 باید در دو طرف قفسه بندی ها راهرو در نظر بگیرید تا بتوانید به کل عرض قفسه دسترسی داشته باشید. شما می توانید برای قفسه بندی با عرض 120، اندازه ی راهرو ها را 70 سانتی متر نیز در نظر بگیرید. سالن های عرض 160 یکی از اندازه های استاندارد و مرسوم در کشور ما می باشد.

فاصله بین طبقات در قفسه بندی ها

یکی دیگر از فاکتور های مهم در قفسه بندی فاصله بین طبقات می باشد که شما باید به آن توجه کنید. اندازه بین طبقات به طور میانگین بین 60 تا 70 سانتی متر می باشد تا شما بتوانید فضای کافی برای نظافت، شست و شو و رسیدگی به قارچ ها داشته باشید. همچنین فاصله ی طبقه اول تا زمین باید 20 سانتی متر باشد.

انواع قفسه ‌‌بندی سالن پرورش قارچ  

قفسه بندی سالن های قارچ براساس نوع و جنس سازه ها، به سه دسته ی کلی تقسیم می شود که این سه عبارتند از:

 • قفسه‌ بندی با استفاده از سازه‌های بتونی
 • قفسه ‌بندی با استفاده از سازه‌های لوله
 • قفسه ‌بندی با استفاده از پروفیل صنعتی

 

قفسه‌ بندی با استفاده از سازه ‌های بتونی

این نوع قفسه بندی مربوط به دهه هفتاد می باشد که برای ساخت کف این سازه از چوب استفاده می شده است که از استحکام بالایی برخوردار بوده و هزنیه راه اندازه پایین داشته اند. اما این روز ها از این نوع سازه استفاده نمی شود.

معایب قفسه بندی با سازه های بتونی

 • نظافت آن بسیار دشوار
 • ایجاد کپک و آلودگی زیاد
 • نیاز به نور و روشنایی در طبقات
 • سایز بالا 
 • نصب و گسترش فضا امکان پذیر نیست  

قفسه ‌بندی با استفاده از سازه‌های لوله

این نوع سازه در قبل از لوله های آهنی استفاده می شد که به علت پوسیدگی و مشکلات دیگر توصیه نمی شود ولی امروزه از لوله های  گالوانیزه که طول عمر بالاتری دارد استفاده می شود.

مزایای و معایب قفسه بندی با سازه گالوانیزه 

قفسه بندی با سازه ی گالوانیز به علت هزنیه ی پایین در نصب و اجرا و مقاومت بالا در کشور ما بسیار محبوب و مرسوم می باشد ولی این سازه یک نقطه ضعف بزرگ دارد آن هم پوسیدگی محل جوش خورده است همچنین به علت جوش خوردن این سازه، دارای اتصال قوی نمی باشد.

نکات مهم برای استفاده از سازه های لوله ای در قفسه بندی سالن های قارچ

 • شما می توانید با پرس یا پتک محل جوش کاری لوله های گالوانیزه را صاف نمایید.
 • می توانید از رنگ های محافظ یا ضد زنگ در نقاط جوش استفاده کنید.
 • برای مهار قفسه ها می توانید ستون ها را متصل کنید و سپس جوشکاری را انجام دهید.
 • از قفسه ها و لوله ها با ضخامت 6 به بالا استفاده نمایید.
 • اگر می خواهید قفسه ها به علت فشار و وزن کمپوست ها، شکم ندهد از سیم گالوانیزه 2 یا 2.5 استفاده کنید.

قفسه ‌بندی با استفاده از پروفیل صنعتی

یکی از بهترین روش های قفسه بندی روش قفسه بندی سالن های قارچ با استفاده از پروفیل صنعتی می باشد. این سازه با استفاده از پروفیل های جنس گالوانیزه گرم با کمک پیچ و مهره، نصب و راه اندازی می شود. این روش هیچ پوسیدگی و زنگ زدگی ندارد ولی هزینه ی راه اندازی این سازه بالا می باشد ولی مزیای زیاد آن به هزنیه آن می ارزد.

مزایای قفسه‌ بندی سالن های پرورش قارچ با پروفیل صنعتی

 • عدم پوسیدگی 
 • طول عمر بالا
 •  نصب و راه اندازی ساده
 • مونتاژ و دمونتاژ در زمان کم ممکن است
 • نصب تجهیزات در این سازه امکان پذیر است
 • می توان این سازه را کاهش یا افزایش داد

 بررسی انواع قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی:  

جهت مقایسه قفسه بندی باید هر یک از انواع قفسه بندی را از نظر ویژگی و کاربرد بشناسیم و سپس اقدام به مقایسه آن ها با یکدیگر کنیم.

قفسه بندی مشبک

یکی از پر تقاضا ترین نوع قفسه بندی، قفسه بندی مشبک می باشد که البته به قفسه بندی پیچ و مهره ای نیز شهرت دارد. قفسه ی نوع مشبک جهت نگهداری و انبار طیف وسیعی از وسایل و ابزار آلات در فروشگاه ها، انبار ها، سالن و مجموعه های اداری استفاده می شود و در خصوص ویژگی های این نوع قفسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تنوع در رنگ و اندازه- قابلیت سریع و آسان مونتاژ و دمونتاژ- توانایی افزایش و کاهش ارتفاع- چیدمان و دسترسی آسان و سریع به کالا ها

قفسه بندی پالت راک:

این نوع قفسه در مقایسه با نوع مشبک دارای استحکام بیشتری است و در نتیجه برای بارگذاری اجسام سنگین تر استفاده می شود. در قفسه پالت راکت امکان بارگذاری دستی وجود ندارد و اقلام بر روی پالت های مسطح و یا دیواری توسط لیفتراک قرار داده می شوند. کاربرد این دسته در نگهداری اقلام سنگین وزن و در سردخانه ها بیشتر است.

ویژگی قفسه های پالت راک:

- دسترسی سریع و آسان به طبقات بالایی - توانایی افزایش طبقه ها تا ارتفاع موجود در فضا- قابلیت اتصال چندین قفسه به یکدیگر

قفسه بندی بازویی:

از قفسه بندی بازویی جهت نگهداری بار های سنگین، لوله ای، شاخه ای و یا ورقی طراحی شده اند. البته جا به جایی و بارگذاری توسط لیفتراک صورت می گیرد. اغلب جهت نگهداری پروفیل های سبک و سنگین، انواع لوله ها، میلگرد، انواع ورق های چوبی و فلزی، قفسه آلومینیومی و پروفیل قفسه بندی استفاده می شوند.

مقایسه انواع قفسه بندی

به صورت کلی می توان انواع قفسه بندی را با یکدیگر مقایسه کرد ولیکن باید در نظر داشته باشید که هر کدام وظیفه ی خاص خود را انجام می دهند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد و توانایی جایگزینی بر دیگری را ندارند. از نظر استقامت قفسه بندی بازویی در مقایسه با مشبک و پالت راک مستحکم تر می باشند ولیکن قابلیت بارگذاری دستی قفسه بندی مشبک در فروشگاه و مجموعه های اداری بسیار حائز اهمیت می باشد و در خصوص قفسه بندی پالت راک، قابلیت اتصال سبب برتری آن از دو نوع دیگر می شود.

اهمیت قفسه بندی:

قفسه بندی به دلیل ایجاد نظم، دسترسی آسان و سریع، پارت بندی در فضای کوچک، امکان استفاده از محیط به صورت ارتفاعی، مجزا سازی بخش های گوناگون دارای اهمیت می باشد و از طرفی گاهی نیاز به بایگانی اطلاعات می باشد در نتیجه مناسب ترین ابزار برای ذخیره و نگهداری اصولی از اسناد، قفسه بندی آن ها می باشد چرا که می تواند به صورت کاملا حرفه ای و منظم اسناد را در محیط کوچک نگهداری کرد و در صورت لزوم به سرعت به آن ها دسترسی داشت.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه