سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

7 مراحل اساسی برای پرورش قارچ

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : یکشنبه, 24 فروردین 99 /

 

روند پرورش قارچ برای اکثر مردم یک راز است. اگرچه آموزش های زیادی برای پرورش قارچ وجود دارد ، بسیاری ازاین آموزش ها  مراحل زیادی را پشت سر می گذارند. اکنون شرکت سپید مزرعه در هفت قدم کوتاه اما اساسی نحوه  پرورش قارچ ارائه می دهد.

 

مسلماً ، پرورش قارچ با رشد گیاهان باغ کاملاً متفاوت است. اما این روند را می توان برای همه ساده کرد.

اگرچه مجموعه ای بی پایان از تکنیک های مخصوص پرورش قارچ در سراسر جهان وجود دارد ، اما رشد بیشتر قارچ ها به طور کلی شامل همان 7 مرحله است.

اگر می خواهید پرورش قارچ  و رشد قارچ را یاد بگیرید هفت مرحله زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: رشد قارچ روی ظرف پتری پر از آگار(ماده مغذی).

در این مرحله اسپورهای قارچ یا نمونه بافت زنده قارچ بر روی یک ماده غذایی غنی از مواد مغذی است. این کار باید در یک محیط کاملاً تمیز انجام شود تا باکتری ها و قالب ها روی ظرف پتری( ظرفی بشقاب مانند از جنس شیشه یا پلاستیک) رشد مطمئنی داشته باشند.

پرورش قارچ در ظرف پتری

مرحله 2: انتقال قارچ (معروف به میسلیوم) بر روی دانه استریل.

باز هم ، در یک محیط بسیار تمیز ، یک نمونه از میسلیوم را برش داده و آن را درون یک شیشه دارای خاک پوششی منتقل کنید. در این محیط میسلیوم قارچ شروع به رشد می کند ، در حال گردش و دفع غلات است و در نهایت کل شیشه را پر میکند.

 

انتقال قارچ (معروف به میسلیوم

مرحله 3: بستری برای  ایجاد تخم ریزی دانه.

از دانه ای که اکنون تخم گذاری شده برای تخم ریزی میتوان استفاده کرد ، می توان تعداد زیادی گلدان دانه استریلیزه استفاده کرد ، و بطور نمایی حجم تخم ریزی موجود را افزایش داد. به طور معمول می توان از یک شیشه برای تخم ریزی ده گلدان دیگر با اندازه مشابه استفاده کرد.

بستر تخم یزی قارچ

مرحله 4: تخم ریزی دانه در یک ظرف مناسب برای بستر و میوه دهی.

هنگامی که مقدار قابل توجهی تخم ریزی دانه تولید شد، می توان از آن برای تلقیح بستری استفاده کرد که در نهایت قارچ روی آن رشد می کند. نوع بستر مورد استفاده بستگی به گونه های قارچ در حال رشد دارد.

 

بسترهای معمولی شامل نی ، تراشه چوب یا کمپوست است. بسته به نوع بستر مورد استفاده ، قبل از تلقیح نیز باید پاستوریزه یا استریل شود.

 

مرحله 5: به میسلیوم اجازه می دهد که بر بستر غلبه کند.

پس از تلقیح بستر ، میسلیوم قارچ به فعالیت خود ادامه می دهد ، مواد مغذی را مصرف کرده و بستر را درگیر می کند. هنگامی که کل بستر در میسلیوم گرفتار شود ، می توانید القاء پینینگ را انجام دهید.

 

مرحله 6: القاء قلاب میسلیوم با تغییر شرایط محیطی.

هنگامی که شرایط محیطی به طور ناگهانی تغییر می کند ، معمولاً با افت دما و افزایش رطوبت ، میسلیوم شروع به تشکیل گره های کوچک می کند که در نهایت به پین تبدیل می شوند..

مرحله 7: به میوه رسیدن قارچ. قارچ های خود را در شستشوی بعدی برداشت کنید.

پرورش قارچ

سرانجام ، بسیاری از این پین ها - با توجه به شرایط مناسب - همچنان به رشد خود ادامه می دهند ، آب و مواد مغذی را از زیر زمین جمع می کنند و به سرعت به قارچ های کامل تبدیل می شوند. اگر یک محیط مناسب حفظ شود ، یک بستر سالم می تواند تعداد زیادی قارچ ایجاد کند ، و به کشاورز این امکان را می دهد که قارچ ها را 2 یا 3 بار برداشت کند.

 

یکی از جنبه های باورنکردنی کشت و پرورش قارچ ، توانایی میسلیوم قارچ در رشد نمایی است و به هزاران برابر حجم اصلی آن می رسد. به عنوان مثال ، یک تکه اندازه انگشت از یک ظرف پتری رشد می کند تا یک مربای دانه ای به اندازه کوارتت پر شود. آن گلدان دانه ای نیز به نوبه خود می تواند برای تخم ریزی ده گلدان دیگر استفاده شود. از این کوزه ها می توان برای تخم ریزی 100 گلدان دانه دیگر استفاده کرد که به نوبه خود می توان برای تخم ریزی 1000 گلدان نیز از آن استفاده کرد!

 

سرانجام میسلیوم قدرت خود را از دست می دهد و خسته می شود ، اما جالب نیست که یک قطعه کوچک از میسلیوم بتواند هزاران پوند قارچ تولید کند.

برای پرورش قارچ شرکت سپید مزرعه صحرا درصد تمام مراحل در کنار شما خواهد بود و راهنمایی لازم را به شما خواهد داد.

 

در اینجا برای علاقه مند به پرورش قارچ کتابی به نام  "رشد قارچ و قارچ های دارویی" توسط پل استامتس معرفی می شود این کتاب یک نمای کلی باورنکردنی در مورد پرورش قارچ ارائه می دهد ، و لازم است برای هر کسی که علاقه مند به رشد قارچ است ، مطالعه شود.

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه