سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

10 اهمیت مهم کمپوست قارچ در کشاورزی و رشد گیاهان

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : یکشنبه, 07 اردیبهشت 99 /

کمپوست قارچ اغلب به عنوان کود عالی  برای بهبود رشد گیاهان توصیه می شود ، اما بهتر بدانیم کمپوست قارچ چیست ، چرا اینقدر مفید است و باید چه مقداری برای رشد گیاهان مصرف شود؟

شرکت سپید مزرعه با تولید انواع کمپوست قارچ که از کیفیت بالایی برخوردارند، سعی در ایجاد بستر مناسب برای حاصخیزی حشاورزی دارد. جهت مشاوره و سفارش همین حالا با ما تماس بگیرید.

کمپوست قارچ چیست؟

کمپوست قارچ کودی در حال رشد است که از روند رشد قارچ باقیمانده است و پر از مواد مغذی است و کودی نسبتاً ارزان برای حاصلخیزی خاک باغ ایجاد می کند.

کمپوست قارچ چگونه ساخته می شود؟

کمپوست قارچ از ترکیب پایه ای کود اسب یا کود مرغ و نی گندم(کاه) تهیه می شود .معمولاً  با بخار استریل شده است تا رشد باکتری ها را از بین ببرند.

 

اسپورهای قارچ در این کمپوست مخلوط می شوند و برای بهینه کردن پرورش قارچ در سینی یا کیت های در دمای مطلوب نگهداری می شوند. بعد از برداشت قارچ ،کمپوست مورد استفاده به فروش می رسد. معمولا حاصل خیزی خاک برای رشد قارچ با خاک های حاوای مواد مورد نیاز گیاهان سبز فرق دارد ، بنابراین کمپوست قارچ صرف شده یک بار مصرف نیست و در موارد کشاورزی های دیگر به عنوان کود استفاده می شود- این یک منبع غنی ارگانیک برای  رشد گل ها و سبزیجات است.

مزایا کمپوست قارچ

چرا مفید کمپوست قارچ مفید است؟

دلایل زیادی برای استفاده از کمپوست قارچ در کشاورزی وجود دارد و تنها چند دلیل برای استفاده نکردن از آن . دلایل اهمیت و مفید بودن کمپوست قارچ عبارتنداز:

 

1) تغذیه خوب گیاهان

کمپوست قارچ یک کود تغذیه کننده در طول زمان است که قارچ ها ، باکتری ها و میکروارگانیسم های مفید را در داخل خاک  پرورش می دهد. اگر کمپوست قارچ را در باغچه استفاده کرده اید یا از آن به عنوان مالچ استفاده کرده اید ، گیاهان شما به به رزودی رشد عجیبی خواهند داشت.

 

2) تنوع در موارد استفاده

می توانید کمپوست قارچ را قبل از کاشت در زیر گیاه  در چاله هایی حفر کنید یا می توانید آن را در اطراف گیاهان موجود در محل قرار دهید.

 

3) ارگانیک است

اگر از کمپوست قارچ در باغ خواد استفاده کرده اید ارگانیک هستید. نیازی نیست که نگران مواد شیمیایی که برای گیاهان مضر است باشید. همچنین کمپوست قارچ نوعی حالت تدافعی در مقابل حیوانات مثل موش را دارد.

 

4) آب را در خود نگه می دارد

کمپوست قارچ ماده ای آلی است و رطوبت را در خود نگه می دارد و موجب کاهش مصرف آب درنتیجه هزینه ابیاری می شود. بنابراین خاک که می تواند رطوبت را حفظ کند.

حفظ رطوبت همچنین باعث بهبود زندگی گیاهان می شود زیرا تغییر از شرایط خشک به حالت مرطوب می تواند رشد بیشتر کند. اگر بتوانید یک وضعیت مرطوب و پایدار را حفظ کنید در نتیجه سوداوری کشاورزی بهبود می شود.

 

5) کاهش آفات

از آنجا که کمپوست قارچ استریل شده است ، دیگر آفاتی به باغ شما وارد نمی کند. ما آفات کافی داریم که بدون معرفی بیشتر از طریق کمپوست نگران آن باشیم

پهن کردن کمپوست قارچ

6) ویروس وجود ندارد

آفات و علفهای هرز تنها مسائلی نیستند که گیاهان ما باید با آن مبارزه کنند. ویروس ها می توانند به سرعت و کارآمد از بین بروند. کمپوست قارچ فاقد ویروس است و یک گیاه سالم تولید می کند که می تواند با عفونت ها مقابله کند.

7) از تراکم سطح جلوگیری می کند

سطح خاک به راحتی توسط آفتاب ، باران و کف آفتاب فشرده می شود اما کمپوست قارچ می تواند مانع از پوسته پوسته شدن سطح خاک و تراکم شود. این به جذب باران کمک می کند و کرم ها را برای تولید خاک سالم و خردکننده نگه می دارد.

 

8) دارای قدرت سرکوب کننده فوق العاده علفهای هرز است

اگر به عنوان مالچ یک لایه ضخیم از کمپوست قارچ ایجاد کنید ، باعث می شود که نور از بین برود و علفهای هرز را از بین بروند. این یک مزیت بزرگ برای باغبانان است که وقت ندارند با علف های هرز ، کره خزنده و دم مادیان سر و کار داشته باشند.

9) بوی بد ندارد

بله ، کمپوست قارچ از مواد آلی یا به صورت ساده - حیوانات پوستی تهیه می شود ، اما بوی بدی نمی دهد. وقتی کیسه را برای اولین بار باز می کنید ممکن است بوی تند یا تیزی بدهد اما مطمئناً بد بو نمی شود.

 

10) قیمت کم

قیمت کمپوست قارچ نسبت به دیگر کود های شیمیایی پایین است. هنگامی که در مورد هزینه های رشد گیاهان و درختان  فکر می توانید با استفاده از این کو ارزان قیمت هزینه های کشاورزی را پایین آورد.

کمپوست قارچ در پرورش قارچ

چرا نباید از کمپوست قارچ  برای همه گیاهان استفاده کرد

چند گیاه وجود دارد که علاقه ای به خواص قلیایی کمپوست قارچ ندارند. ااگر کمپوست قارچ را در اطراف این گیاهان پهن کنید  متوجه زرد شدن آنها می شویدکه نشانگر کمبود مواد مغذی است. کمپوست قارچ را بیرون بیاورید و مقداری کمپوست با خاصیت اسیدی را در آنجا پهن کنید.  

 

جهت آشنایی با مراحل تولید و پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه