سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

پرورش قارچ در خانه|مراحل پرورش قارچ در خانه

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : سه شنبه, 09 اردیبهشت 99 /

 

قبل اینکه تصمیم به پرورش قارچ بگیرید دانستن موارد زیر برای پرورش قارچ درخانه از اهمیت بالایی برخودار هست:

 • قد: با توجه به گونه ها متفاوت است
 • شاخ و برگ: ندارد
 • آب و هوا: بسته به نوع ، دامنه دمای ایده آل بین 14-25 درجه سانتی گراد است.
 • خاک: به طور کلی تهیه می شود.
 • موقعیت: خارج از نور مستقیم خورشید. تاریکی کامل لازم نیست.
 • میوه زدن: اولین محصول 3-5 هفته پس از شروع رشد باید آماده شود.
 • تغذیه: هیچکدام موردنیاز نیست
 • آبیاری: سطح باید مرطوب نگه داشته شود ، اما ابیاری نمیخواهد.

 

ظاهر و ویژگی های قارچ

قارچ ها فقط در آشپزی بیشترین استفاده را دارند ، خواه از آنها در سالاد استفاده کنید ، آنها را درون یک گلدان ریخته یا تمام آنها به صورت کبابی بخورید. خیلی از افراد به پرورش قارچ در خانه فکر می کنند که واقعاً امکان پذیر است، زیرا پرورش قارچ در خانه در هر فصلی امکان پذیر است و می توان دما و رطوبت را با توجه به فصل تنظیم کرد. اگر تجربه کافی ندارید تنها کاری که برای پرورش قارچ در خانه لازم است  بهتر زیر نظر یک مشاور کار را پیش ببرید و همچنین مواد لازم را از یک ارائه دهنده معتبر و با تجربه در زمینه پرورش قارچ تهیه کنید.

شرکت سپید مزرعه با سال ها تجربه در زمینه پرورش قارچ مواد و ابزارلات لازم جهت صنعت پرورش قارچ را در اختیار شما علاقمندان  پرورش قارچ در خانه قرار می دهد. کافیس برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

نحوه کاشت و پرورش قارچ در خانه

قارچ شرایط زیر را ترجیح می دهد:

 • نور کم بهترین حالت ممکن است ، اگرچه تاریکی کامل لازم نیست
 • از هرگونه نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • دما باید در محدوده صحیح باشد.
 • روطوبت باید کافی باشد. رطوبت به راحتی با اشتباه کردن سطح رو به رشد رسانه حفظ می شود.

 

مراحل پرورش قارچ در خانه

وقتی که مکان و مواد لازم را جهت پرورش قارچ در خانه آماده شد ،در ابتدا همه دستورالعمل های مشاور اجرا شوند . رعایت آنها بسیار ساده است.

انتخاب نوع قارچ پرورشی:

انواع بسیاری از قارچ خوراکی وجود دارد که هر یک برای شرایط آب و هوایی مختلف مناسب است. مهم است که گونه های قارچ متناسب با آب و هوای محلی و زمان سالی که در آن زندگی می کنید ، انتخاب کنید. برای رشد قارچ هایی که به شرایط آب و هوایی متفاوت از آنچه در دسترس است نیاز به هزینه اضافی سیستم های رطوبت و کنترل دما است.

فضای محافظت شده:

قارچ ها حشرات ، جوندگان و بیماری ها را جذب می کنند. به همین دلیل ، شما باید از فضای مورد نظر برای رشد قارچ های خود در برابر محیطی که آلودگی ها و آفات در آن وارد می شوند ، محافظت کنید. بهتر استمکان پرورش قارچ در خانه را از بقیه خانه با یک چادر کوچک عایق بندی کنید. تمام نقاط تهویه را با توری پوشانده و بالاترین سطح بهداشت را حفظ کنید.

عقیم سازی / پاستوریزاسیون:

لازم است قبل اضافه کردن بذر قارچ به کمپوست بستر را استریل یا پاستوریزه کنید در حالی که هر دو مزایا و مضرات آن را دارند ، پاستوریزاسیون معمولاً از آلودگی کمتری برخوردار است زیرا تنها میکروب هایی که ممکن است در بستر باشند غیرفعال می شوند. عقیم سازی همه آلودگی ها را از بین می برد اما آلودگی های جدید را بعداً به بستر آلوده می کند. برای جلوگیری از هرگونه خطایی که می تواند منجر به آلودگی شود ، باید بسیار مراقب باشید.

کشت قارچ

تخم قارچ را می توان از موسسات تخصصی یا تولید کنندگان تخم ریزی تجاری تهیه کرد. احتمال دیگر استفاده از کیت های آماده قارچ است که ممکن است بصورت آنلاین در دسترس باشد. در مورد ظروف بستر بذر (بستر مخلوط شده با تخم ریزی) شما می توانید از همه چیز از کیسه های پلاستیکی گرفته تا سطل یا سبد استفاده کنید. برای حفظ بهداشت در این مرحله باید از پوشیدن دستکش استفاده کنید ، قبل و بعد از استفاده ناحیه را ضد عفونی کرده و همه مواد را به خوبی بشویید ، این اقدامات می تواند از محصول فعلی و آینده محافظت کند.

رطوبت:

قارچ از آب بالایی برخوردار است و رطوبت نقش مهمی در رشد مؤثر قارچ دارد. در یک اتاق کوچک در حال رشد مانند خانه ای که ممکن است در خانه خود بسازید ، می توانید با آب پاشیدن در فواصل منظم ، این کار را به صورت دستی کنترل کنید.

 پرورش قارچ در خانه

برداشت:

هنگام برداشت قارچ ، تکه های قارچ را در بستر نگذارید. در صورت وجود ، آنها می توانند حشرات را جذب کرده یا شروع به پوسیدگی کرده و منجر به آلودگی شوند. بهترین کار این است که با دست خود برداشت کنید و قارچ را در پایه ببرید. اگر قصد دارید قارچ ها را ذخیره یا بفروشید ، زیر قارچ یا مواد باقی مانده از قارچ را با قلم مو جدا کنید.

به طور کلی در هر مرحله پرورش قارچ در خانه شرایطی مثل دما و رطوبت و نور و...باید کنترل شوند تا بستر رشد قارچ فراهم شود.

 

نتیجه

قارچ ها از اسپورها پخش می شوند و برای رشد به انواع خاصی از کمپوست نیاز دارند. شما می توانید با خرید تمام اجزای جداگانه ، از جمله اسپورها ، پرورش قارچ در خانه را شروع کنید.

کاشت قارچ د رخانه

 

جهت آشنایی با مراحل تولید و پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه