سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

با 20 نوع قارچ محبوب و موارد استفاده آنها آشنا شوید

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : جمعه, 19 اردیبهشت 99 /

 

اکثر مردم فقط با قارچ دکمه ای یا قارچ پورتوبلو که در فروشگاه مواد غذایی می بینند آشنا هستند. اما انواع مختلف دیگری از قارچ ها وجود دارد.

بعضی از قارچ ها خوراکی هستند و مزه هایی از شیرین گرفته تا مغذی دارند و برخی دیگر حتی مانند مزه خرچنگ دارند.

از دیگر گونه ها می توان از مزایای دارویی آنها برای تقویت سیستم ایمنی بدن ، کاهش فشار خون و کاهش کلسترول استفاده کرد و حتی ممکن است برای درمان سرطان و سایر بیماریهای جدی نیز مفید باشد.

در این مقاله قصد داریم 20 مورد از محبوب ترین انواع قارچ ، نحوه استفاده از آنها را به شما نشان دهیم و دسته بندی های اصلی را که در آن قرار می گیرید به شما نشان دهیم.

 1. قارچ دکمه ای

قارچ دکمه ای

قارچ دکمه ای نیز قارچ کودک یا قارچ سفید نامیده می شود. قارچ دکمه ای رایج ترین نوع قارچ است که تقریباً در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید.

آنها برش خورده و به عنوان چاشنی پیتزا ، سس های اسپاگتی و بیشتر غذا های دیگرکه از قارچ استفاده می کنند ، استفاده می شوند.

 

 1. قارچ کرمی

قارچ کرمی

قارچ کرمی ، که به آن نیز قارچ crimini نیز گفته می شود ، در واقع بخشی از همان گونه های قارچ دکمه ای هستند ، اما نوعی قهوه ای با طعم کمی تند تر هستند. 

.

 1. قارچ پرتوبلو

قارچ پرتوبلو

پرتوبلوآخرین مرحله رشد کامل قارچ دکمه ای است.

این قارچ ها بسیار بزرگتر از قارچ های کرمی و یا دکمه ها هستند و بافت گوشتی بیشتری دارند اما هنوز هم طعمی ملایم را حفظ می کنند. آنها درپوش خود را کاملاً باز کرده اند که آبشش های تیره زیر آن قرار دارد.

پرتوبلو به اندازه کافی بزرگ است که به عنوان همبرگرهای گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد یا با مواد دیگر پر شده است و اغلب به جای سرخ شده پخته می شوند.

 

4- قارچ صدفی

قارچ صدفی

اگر فقط قارچ دکمه ای را خورده اید ، ظاهر قارچ صدف در ابتدا ممکن است کمی وحشتناک باشد.

اگر از غذاهای دریایی لذت نمی برید نگران نباشید. ممکن است شبیه صدف باشند ، اما مانند آنها مزه ندارند.

آنها عطر و طعمی ملایم و شیرین ارائه می دهند

اگر علاقه دارید سعی کنید قارچ را در خانه برای خود پرورش دهید ، صدف یکی از انواع قارچ ساذه برای پرورش امتحان است.

 

5- قارچ صدفی پادشاه

قارچ صدفی پادشاه

صدف کینگ شبیه قارچ های صدف معمولی است که در بالای یک ساقه ضخیم و سفید در حال رشد هستند.

آنها قارچ بزرگی هستند و به طور معمول 4 یا 5 به سانتی مترمی آیند. آنها نسبت به قارچ های معمولی صدف یک بافت گوشتی بسیار سفت و سخت دارند.

 1. قارچ قیفی

قارچ قیفی

قارچ قیفی از رنگ زرد روشن متمایز برخوردار است. آنها عطر و طعم شیرین و فلفلی دارند که همراه با تخم  است.

آنها بیشتر از سایر انواع قارچها در یخچال می ماند: حدود 10 روز.در صورت خام خوردن این قارچ ، باعث اسهال و گرفتگی شدید شوند.

 1. قارچ پورسینی

قارچ پورسینی

پورسینی که به قارچ Cep نیز معروف است ، بیشتر در آشپزی ایتالیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

آنها یک طعم و مزه متمایز را به دست آورده اند که برخی افراد آن را با نان خامه ای ، با طعم های کمی خامه ای و مغذی مقایسه می کنند. آنها می توانند بسیار بزرگ باشند ، تا 10 اینچ. اما بیشتر آنها بسیار کوچکتر ، اندازه حدود 1 اینچ برداشت می شوند.

قارچ پورسینی را می توان تازه یا به صورت کنسرو خریداری کرد ، اما بیشتر آنها به صورت خشک فروخته می شوند. برای استفاده از گوشت  

ان  ، باید آنها را 10 تا 15 دقیقه در آب داغ خیس کنید و سپس آنها را مانند حالت طبیعی طبخ کنید.

 1. قارچ خارپشت

قارچ خارپشت

قارچ خارپشت یا قارچ دندان شیرین نام خود را از آبششهای زیر کلاه خود می گیرند. آنها آویزان می شوند و به شکل های تند و تیز مانند یک جوجه تیغی شکل می گیرند.

قارچ خارپشت برای برداشت محصول کاملاً بی خطر است ، زیرا سمی نسیت

آنها طعم شیرین و مغذی دارند و در صورت درست پخت و پز ، یک بافت ترد را ارائه می دهند. آنها را می توان در شیر یا مواد قابل ترشی ، ترشی انداخت.

 

9-قارچ مرغ چوب

قارچ مرغ چوب

قارچ مرغ چوب از نظر علمی Laetiporus به معنای "دارای منافذ روشن" است.

این قارچ در خوشه های کنار درختان رشد می کند و رنگ نارنجی زیبایی دارد. به طور معمول نارنجی عمیق در وسط با رنگ نارنجی سبک تر در اطراف لبه ها قرار دارد.

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، این قارچ در حقیقت ، می توانید بسیاری از آن را به همان روش هایی که مرغ را آماده می کنید ، بپزید. این امر آن را به عنوان جایگزینی عالی برای گیاهخواران تبدیل می کند.

 

10 -قارچ سیاه و سفید

قارچ سیاه و سفید

دسته های سیاه گاهی به آن لوسترهای سیاه گفته می شود.

آنها قارچ چندان جذابی نیستند ، اما عطر و طعم آنها کاملاً مورد توجه است. مردم عطر و طعم آنها را غنی و دودی توصیف می کنند. هنگامی که آنها خشک می شود ، طعم آنها حتی نعناع ترافل سیاه را جلب می کند.

بر خلاف ظاهر آنها سمی نیستند ، بنابراین آنها برای شناسایی مبتدیان سخت هستند. اگرچه پیدا کردن آنها بسیار سخت است.

11- قارچ چوب بلوط

قارچ چوب بلوط

خونریزی های چوبی خوراکی محسوب می شوند ، اگرچه ممکن است در بعضی از افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. به خصوص به صورت خام خورده شوند ، اگرچه حتی هنگام پختن می توانند باعث بروز واکنش شوند. بنابراین بهتر است با خوردن مقادیر کمی شروع کنید.

آنها در طبیعت رشد می کنند، و به عنوان مثال در انگلستان ، فرانسه و هلند نیز کشت می شود. قارچ چوب بلوط را می توان در کره یا در یک سس خامه ای ، یا املت یا در یک خورش میل کرد.

 1. قارچ مورل

مورلز برخی از پرتحرک ترین قارچ های وحشی است. آنها در فروشگاه ها کشاورزی و فروخته می شوند.

مورلز دارای طعمی مغذی و خاکی است. آنها بافت گوشتی دارند اما هنوز هم حساس هستند.

موربهای واقعی وغیر واقعی می تواند موجب و مسمومیت هایی شوند، بنابراین اگر به دنبال آنها می گردید ، مهم است که تفاوت را بدانید.

 1. قارچ آنوکی

قارچ آنوکی

شما اغلب می توانید قارچ های آنوکی را در سوپر مارکت مشاهده کنید.

این قارچ ها بیشتر در آشپزی آسیایی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در خوشه های بزرگی از قارچ های ریز با ساقه های بسیار بلند و کلاه های کوچک قرار می گیرند. آنها به خوبی در سوپ ها کاربرد دارند.

 1. قارچ شیمجی

قارچ شیمجی

شیمجی یکی دیگر از قارچ های بومی شرق آسیا است ، اما آنها را می توان در شمال اروپا نیز یافت.

آنها همچنین به قارچ راش سفید معروف هستند. آنها طعم غنی امامی را به ظروف اضافه می کنند.

با این حال ، آنها هنگام خوردن خام کاملاً تلخ می شوند ، بنابراین باید همیشه پخته شوند. آنها با سیب زمینی سرخ شده یا با غذاهای دریایی عالی هستند.

 1. قارچ های شیعه ای

قارچ های شیعه ای

قارچ های شیعه ای معمولاً در غذاهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در طب سنتی آسیا از مزایا قارچ شیعه ای استفاده می شود.

قارچ های شیعه ای مانند گوشت پرتوبلو دارای بافت گوشتی هستند. هنگام پختن آنها طعم دودی و خاکی بیشتری دارند. قارچ های شیعه ای معمولاً به صورت خشک فروخته می شوند.

 1. قارچ میتایک

قارچ میتایک

قارچ های میتایک نیز به نام مرغی شناخته می شوند. با این حال ، آنها را نباید با مرغ قارچ های چوب اشتباه گرفت. میتایک به معنای "قارچ رقصنده" در ژاپنی است.

پس از رسیدن به اندازه مناسب ، این قارچ ها برای خوردن خیلی سخت هستند. با این حال ، آنها برای خواص دارویی خود استفاده می شوند.

نشان داده شده است که قارچ میتایک باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود . آنها همچنین دارای اثر قند خون هستند که می تواند به کاهش قند خون و مدیریت دیابت کمک کند و همچنین می تواند به کاهش کلسترول کمک کند.

17 -قارچ ریشی

قارچ ریشی

قارچ ریشی اغلب در مورد قارچ های دارویی استاندارد طلا محسوب می شود.

این پولیپ است ، به این معنی که یک قارچ پنبه ای سخت است که در کنار درختان رشد می کند و خوردن آن سخت است. این در طبیعت بسیار نادر است ، اما خوشبختانه اکنون در مقیاس تجاری درخاک اره چوب کشت می شود.

همه تأثیرات قارچهای ریسی از لحاظ علمی مورد آزمایش قرار نگرفته است ، اما برخی از کاربردهای گفته شده شامل درمان خستگی ، کاهش کلسترول ، تقویت سیستم ایمنی بدن (حتی بعضی اوقات ادعا می شود که می توانند با HIV و ایدز مبارزه کنند ) ، کاهش فشار خون و التهاب از دیگر مزایا قارچ ریشی است.

 1. قارچ مانه شیر

قارچ مانه شیر

مانه شیر در شکاف درختان رشد می کند و می تواند کمی شبیه سازندهای استالاکتیتی باشد که درون غارها آویزان است.

به دلیل تقویت غلظت و خلق و خوی ، سالم نگه داشتن مغز ، حمایت از سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب در بدن ، از مون شیر استفاده شده است.

بر خلاف بیشتر قارچ های دارویی ، شیر مانه شیر در واقع خوراکی است. این ماده از بافت گوشتی پرمحتوا و عطر و طعم معطر شیرین است که با گوشت خرچنگ قابل مقایسه است.

 1. قارچ ماتسوتاکه

قارچ ماتسوتاکه

قارچ ماتسوتاکه یا قارچ کاج در غرب بسیار شناخته شده نیست. اما این قارچ بسیار پر ارزش در غذاهای چینی ، کره ای و ژاپنی است و بوی تندی دارد.

پیدا کردن قارچ ماتسوتاکه زیرا آنها در زیر درختان خاص رشد می کنند و به طور معمول توسط برگ ها و دیگر برس های کف جنگل پنهان می شوند.

در صورت ظاهر شدن ، آنها به سرعت توسط خرگوش ، گوزن ، سنجاب و سایر حیوانات وحشی نیز خورده می شوند.

 

 

 1. قارچ پف بال غول پیکر

قارچ پف بال غول پیکر

قارچ پف بال می تواند در اندازه های بزرگ رشد کند. وزن حداکثر 20 کیلوگرم می رسد. با این حال ، برای استفاده درآشپزی آنها هنوز هم کوچک و نابالغ انتخاب می شوند.

هنگامی پوست پف بال به رنگ زرد یا قهوه ای تبدیل شود ، شروع به ایجاد اسپورهایی می کند که می تواند باعث ناراحتی معده شود.

پف بال ها را می توان با اندازه های  نابالغ قارچ های سمی اشتباه گرفت و برای تأیید آنها قبل از خوردن غذا ، باید آنها را باز کرد.

پف بال های خوراکی دارای یک فضای داخلی سفید هستند ، در حالی که قارچ های دیگر داخل آن مایل به زرد هستند.

اگر این قارچ به اندازی کافی رشد کند ، قارچ پف بال متلاشی می شود و تریلیون ها اسپور را به داخل هوا می فرستد.

 

 

 

 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه