سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

پرورش قارچ در گلخانه-شرایط و تجهیزات لازم رشد قارچ

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : سه شنبه, 23 اردیبهشت 99 /

 

نکات کلی در مورد نحوه پرورش قارچ

مواد

 • اسپورهای قارچ
 • خاک غنی از مواد مغذی
 • جعبه آماده
 • کنترل دما و رطوبت

دستورالعمل ها

 • یک منطقه خنک و تاریک برای رشد قارچ بهتر است.اطمینان حاصل کنید که آفات در محیط وجو ندارد.
 • بستر در حال رشد خود را آماده کنید.
 • حدود 2 اینچ خاک تیره و غنی از مواد مغذی را به طور مساوی در بستر رو به رشد خود پهن کنید.
 • بستر را روی خاک بریزید.
 • بستر را با اسپورهای قارچ تلقیح کرده و دمای لازم را بر اساس گونه های قارچ در حال رشد تنظیم کنید.برخی از آنها به رطوبت بالاتری نسبت به سایرین نیاز دارند.
 • بعد از گذشت 3 هفته هر گونه جوانه زدن یا قلاب زدن را بررسی کنید.
 • پینینگ نشانه خوبی است.انتظار می رود قارچ های خود را در حدود یک ماه برداشت کنید.

موارد و تجهیزات لازم  برای پرورش قارچ در گلخانه

یکی از مهمترین مراحل نحوه پرورش قارچ در گلخانه ، اجرای بهترین شرایط باروری است. شما باید دمای کافی ، رطوبت و جریان هوا را حفظ کرده تا شرایط باروری قارچ را ایجادکنید.

تأمین جریان هوا به میزان کافی در حالی که رطوبت زیادی را در همان زمان ایجاد شود چالش برانگیز است. قارچ های مختلف خواسته های بی نظیر محیطی خود را دارند ، هنگامی که شما یک فضای اصلی رشد را دارید می توانید آن را با گونه های خاصی که می خواهید تولید کنید ، سفارشی کنید.

بعضی از قارچ ها کاملاً در تاریکی توسعه نمی یابند و برای تولید میوه های سالم به سطح خاصی از نور احتیاج دارند در حالی که برخی از گونه ها در مناطق تاریک بهترین رشد را دارند. در این صورت ، برای جلوگیری از نور ، شما مجبور به انجام برخی از تنظیمات در بخشی از گلخانه خود هستید.

پرورش قارچ در گلخانه

بهترین تجهیزات و ابزارها

اگر می خواهید بازده پرورش قارچ خود در گلخانه را بیشتر کنید ، باید تجهیزات و ابزار خاصی را در نظر بگیرید.

1-گلخانه

گلخانه مکان عالی برای کنترل محیط قارچ های شما خواهد بود. صرفه جویی در فضا است و می تواند در داخل خانه ، بیرون از منزل یا در گلخانه استفاده شود.  یکی دیگر از مزایای این گلخانه این است که می توانید یک رطوبت ساز اضافه کنید. می توان آن را به صورت خودکار انجام داد و در زمان و تلاش شما از اسپری کردن اب در روز صرفه جویی کرد. 

 

2-رطوبت ساز

برای کنترل میزان رطوبت می توانید یک رطوبت ساز داخل گلخانه نصب کنید. اگر رطوبت با فن ندارید ، به یاد داشته باشید که روزی چندین بار کاور را شل کنید تا هوای تازه داخل آن بماند. پنکه مرطوب کننده می تواند هوای تازه و مرطوب را به داخل محفظه شما منتقل کند.

رطوبت سازهای اولتراسونیک جریان قابل توجهی از بخار را فراهم می کنند. مرطوب کننده های مه غلیظ فقط از ترفند برای جلب آب استفاده می کنند و کارایی ندارند. یادتان باشد که مرطوب کننده خود را به طور مرتب بشویید تا از رشد ناخالصی در داخل جلوگیری کنید.

رطوبت سنج در پرورش قارچ

3-رطوبت سنج

رطوبت سنج ابزار مهم دیگری برای رشد قارچ است. استفاده از مرطوب کننده ها گاهی اوقات می تواند رطوبت زیادی ایجاد کند. در بیشتر مواقع شما نیاز به حداقل 80٪ رطوبت نسبی دارید. با استفاده از رطوبت سنج می توانید سطح رطوبت را رعایت کنید تا رطوبت ساز خود را به درستی تنظیم کنید.

کیسه های پچ را فیلتر کنید

پرورش قارچ نیاز به ضد عفونی جدی دارد. با استفاده از کیسه های فیلتر پچ ، از ورود ناخالصی ها به بستر استریل جلوگیری کنید. بدون تکه های فیلتر ، مدیریت محیط مواد مغذی بالا و تولید خروجی زیاد از قارچ های عجیب و غریب دشوار خواهد بود. این کیسه ها می توانند بخار بهداشتی و بخار جوی را تحمل کنند تا از میزان لازم استریل اطمینان حاصل کنند.

 

4-بخار ساز

عقیم سازی مطلق یکی از مراحل مهم پرورش قارچ است ، به همین دلیل استیل برای هر باغ قارچ بسیار مفید است. مقرون به صرفه ترین و راحت ترین فرایند بخار ، بخار جوی است. این ماده به طور موثری بستر را آماده می کند و آن را برای میسلیوم مورد نظر آماده می کند.

5-نور

قارچها شرایط نور خاصی را که با نور مصنوعی فراهم می شود ترجیح می دهند. فقط توجه داشته باشید که گرمای زیادی ایجاد نکند. دماسنج به شما اجازه می دهد تا دمای اتاق و خاک شما را مشخص کنید. این برای پختن قارچ های شما بسیار مهم است!

 

6-منبع حرارتی

می توانید تجهیزات تولید حرارت را خریداری و استفاده کنید. این به شما کمک می کند دمای ثابت داشته باشید. این لنت ها قابل استفاده مجدد و اقتصادی هستند. آنها برداشت شما را در طول روزهای سردتر یا زمستان بهبود می بخشند.

 

انواع قارچ های قابل پرورش در گلخانه-قارچ های پرورشی

قبل از انتخاب این قارچ ها ابتدا آشنا شویم که هر کدام از این قارچ ها چه هستند و هدفی  دارند.

 

قارچهای آشپزی

 

انواع قارچ آشپزی

1-قارچ صدفی

قارچ صدفی بدون شک ساده ترین گونه برای پرورش حتی توسط پرورش دهندگان بی تجربه است. 

شما می توانید فقط در یک روز تمام اطلاعات لازم در مورد پرورش قارچ صدفی را یاد بگیرید. آنها سریع و تقریباً در برابر ارگانیسم های رقیب مقاوم هستند. آنها می توانند در طیف گسترده ای از محیط بستر ایجاد شوند.

کمپوست قارچ

تخم ریزی قارچ را با تهیه کمپوست مناسب ایجاد کنید. برای داشتن جریان مناسب هوا ، حتی می توانید آن را در کیسه هایی با سوراخ های ریز قرار دهید و آنها را در قفسه گلخانه نگه دارید.

دوره نهفتگی یا کمون

کیسه ها را در یک اتاق تاریک با دمای 68 درجه فارنهایت تا 75 درجه فارنهایت قرار دهید تا قارچ شروعبه رشد اولیه کند. سپس مرحله اول رشد را شروع کنید. فقط یک یا دو هفته طول می کشد تا تخم ریزی یک شبکه کامل از ریشه مانند میسلیوم ایجاد کند.

میوه دادن

هنگامی که تخم ریزی تمام شود ، قارچ ها بارور می شوند. اطمینان حاصل کنید که از اکسیژن ، رطوبت بالا ، نور کم و معمولاً شرایط سردتر برخوردار برخوردار هستند. سپس میسلیوم را نشان می دهد. این لحظه مناسب برای ایجاد قارچ است و پین های کوچک ظاهر می شوند. آنها را با آب و مکمل های میسلیوم تغذیه کنید. این سنجاق های کوچک در حدود 5 تا 7 روز به سرعت بالغ می شوند و در قالب قارچ های کامل رشد می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پرورش قارچ می توانید به این مقاله رجوع کنید.

در اینجا انواع مختلف قارچ صدف موجود است

 • قارچ صدف مروارید یا (Pleurotus ostreatu)
 • قارچ صدف آبی یا کلمبینوس (Pleurotus ostreatus var).
 • قارچ صدف ققنوس یا (Pleurotus pulmonarius)
 • قارچ صدف طلایی یا (Pleurotus citrinopileatus)
 • قارچ صدف صورتی یا (Pleurotus djamor)
 • قارچ صدف شاه یا (Pleurotus eryngii)

انواع قارچ صدفی

2-قارچ تازه شییتاکه

 

قارچ شییتاکه بیش از 2000 سال در بازارهای ژاپن موجود است. قارچ شییتاکه  به معنی قارچ بلوط است. این غذای ایده آل میسلیوم برای تولید این کلاه های قهوه ای لذت بخش است. اگرچه این بدان معنا نیست که آنها فقط  بر روی درخت  بلوط رشد می کنند.

این قارچ ها همچنین روی صنوبر ، افرا قند ، چوب آهن ، توس زرد و توسکا رشد می کنند. شهرت شییتاکه به عنوان یک قارچ لذیذ گران قیمت در همه جا رواج دارد. بنابراین ، پرورش قارچ شییتاکه می تواند یک تجارت رضایت بخش باشد.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه پرورش قارچ شییتاکه در گلخانه آورده شده است.

 • از کیسه هایی به طول 3 تا 4 پا و قطر 3 تا 8 اینچ استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیسه های مربوط خشک نمی شوند ، جریان هوای کافی وجود دارد ، و آنها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.رطوبت بالا به معنای تولید زیاد است.
 • سوراخ هایی را که 6 تا 8 اینچ از هم دارند با الگویی شبیه به الماس ایجاد کنید.
 • با استفاده از یک برس معمولی ، دانه های قارچ را را کاملاً ببا کمپوست بپوشانید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیسه ها خشک نمی شوند.اگر این کار را انجام داد ، آنها را با آب تمیز بپاشید.
 • همچنین می توانید از ساعت 24 تا 78 ساعت محل ورودی کیسه ها را خیس کنید.شما می توانید این کار را هر 6 تا 10 هفته انجام دهید.

3-پرورش قارچ پورتوبلو

قارچ قهوه ای از انواع قدیمی است. سطح محکم و ویژگی های مغذی تند آن گزینه های قارچ سفید را فشار می دهد. این قارچ ها را می توان در یک جعبه ، یا روی کمپوست ساخته شده از کود اسب و گیاه تولید کرد.

بسترها را با کمپوست پر کرده و تخم قارچ را قبل از پوشاندن آن با روزنامه، روی سطح پخش کنید.  سطح کمپوست طی 3 هفته توسط میسلیوم استعمار می شود. وقتی میسلیوم کامل شد یک اینچ کمپوست از خاک باغ ، ذغال سنگ نارس و آهک اضافه کنید. قارچ ها در حدود 3 تا 5 هفته شروع به رشد می کنند.حین بالغ شدن این قارچ ها حتماً محیط مرطوب را کنید. 

4-پرورش قارچ مانی شیر

قارچ مینای شیر نیز به عنوان دندان ریش ، ریش ساتور یا جوجه تیغی شناخته می شود. این قارچ معمولی نوع نیست. این دارای ویژگی های شبیه به یخی است که توجه کسی را به خود جلب می کند.

تولید و پرورش قارچ مانی شیر آن بسیار آسان است. عطر و طعم و بافت قارچ به شیر گاو شیر وگوشت خرچنگ است. این گیاه می تواند به عنوان جایگزین گوشت خرچنگ مورد استفاده قرار گیرد و سرشار از پروتئین است.

به سادگی یک محیط پرورش قارچ مرطوب را ایجاد. و طی دو هفته ، شما از قبل نتایج چشمگیر را خواهید دید. زمان برداشت 30 تا 45 روز است. بسته به سطح رطوبت آن ، 3 بار یا بیشتر میوه خواهد داشت. این آزمایش مرتبا و مرتباً انجام خواهد شد.

فواید سلامتی قارچ مانی شیر

 • تأثیرات فوری بر سلولهای مغزی ما دارد.
 • یک درمان احتمالی برای زوال عقل ، آلزایمر و سایر اختلالات خراب کننده مغز است.
 • سطح قند خون را کاهش داده و به افراد مبتلا به دیابت کمک کنند.
 • این ماده دارای ترکیبات ضد سرطانی است.

قارچ مانی شیر

5-پرورش قارچ مورل

قارچ مورل شبیه درخت کاج یا قارچ مخروطی شکل است که به نظر می رسد مانند یک خانه جن و جادویی است. ساقه ها به مرور زمان چوبی می شوند. تا آن زمان فقط چتر قارچ قابل مصرف است.

این قارچ ها شکننده هستند و می توان آن را در اوایل رشد برداشت کرد.  ، دارای طعمی مغذی یا خاکی و بافت گوشتی است و یک جایگزین مناسب برای پروتئین های گوشت است.

به یاد داشته باشید که صبر در رشد بیشتر اهمیت دارد. آنها معمولاً برای ثبات و استقرار در خاک به حدود یک سال نیاز دارند. انتظار می رود بعد از سال اول ، یک محصول خوشمزه تولید کند. 

 

انواع قارچ های سمی

در صورت مصرف ، برخی قارچ های سمی مرگ حتمی است. در اینجا برخی از آنها ذکر شده است:

1-جمجمه پاییزی Galerina

 قارچ سمی جمجمه پاییزه در نیمکره شمالی و برخی مناطق استرالیا محبوب است. این قارچ دارای آماتوکسین های معادل مانند قارچ درپوش مرگ است. مصرف جمجمه پاییز می تواند باعث مشکلات گوارشی ، هیپوترمی ، آسیب کبدی و حتی مرگ شود. به نظر می رسد مانند یک گونه خوراکی نیست ، اما گزارش های زیادی در مورد مسمومیت ها و مرگ گزارش شده است.

 

انواع قارچ سمی

2-قارچ درپوش مرگ

سمی ترین قارچ، قارچ کلاه مرگ یا Amanita phalloides است. بیشترین غلظت آماتوکسین ها را دارد که می تواند باعث از کار افتادن کبد و کلیه شود. کلیه ها سموم دفع می کنند. به طور معمول 48 ساعت پس از مصرف ، در پلاسما قابل توجه نیست. از این رو پیش بینی می شود که تشخیص زودهنگام و مداخله درمانی از بروز هرگونه عارضه شدید جلوگیری کند.

3-قارچ آمانیتا Amanita

قارچ آمانیتا انواع مختلفی از قارچ های تمام سفید و قارچ سمی  هستند. این قارچ های عجیب کشنده مانند آن قارچ دکمه ای خوشمزه و قارچ های علفزار هستند. گونه های Amanita در بیشتر اوقات به اشتباه برداشت شده اند. 

4-قارچ کورتیناریوس

 گونه های قارچ کورتیناریوستقریباً یکسان به نظر می رسند. این قارچ سمی دارای سمی به نام orellanin هستند. این علائم مانند آنفولانزا را نشان می دهد که ممکن است از 2 روز تا 3 هفته نشان داده شود. تشخیص اشتباه در نهایت منجر به نارسایی کلیه یا حتی مرگ می شود.

5-قارچ فیلارس

ممکن است فیلارس بی ضرر به نظر برسد. ممکن است آنها را در چمن خود ببینید که در شمال غربی اقیانوس آرام بسیار رایج است. نشانه های مسمومیت با دستگاه گوارش معمولاً بین 6 تا 24 ساعت پس از مصرف اتفاق می افتد. . به نظر می رسد که فرد بهبود می یابد ، فقط از یک عارضه تهدید کننده زندگی برای ناراحتی دستگاه گوارش ، نارسایی کبد و کلیه استفاده شود.

قارچ سمی فیلارس

6-قارچ آگار

قارچ سمی مگس آگاریک به دلیل نتیجه توهم آور آن محبوب است. اگر به درستی تهیه نشود ، سمی است. در صورت مصرف غذا ، ممکن است باعث افزایش بزاق ، پیچ خوردگی و تعریق بیش از حد شود. اگر در دوزهای بالاتر مصرف شود ، باعث استفراغ و اسهال می شود. مرگ تا حدودی نادر است و ممکن است ناشی از مشکلات قلبی یا تنفسی در شرایط بحرانی باشد.

 

جهت آشنایی با مراحل تولید و پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه