سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

مواد اولیه کمپوست قارچ دکمه ای چیست؟

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : شنبه, 27 اردیبهشت 99 /

((سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای در شرق کشور)) 

 

مواد اولیه کمپوست  قارچ دکمه ای که  برای رشدش نیاز به بستر به نام کمپوست دارد، شامل کود گیاهی و حیوانی است. این قارچ ساپروفیتیک(به ارگانیسم هایی که از مواد آلی مرده پوسیده شده تغذیه کنند ساپروفیتیک گویند) است و به ترکیبات کربنی احتیاج دارد که عموماً از زباله های کشاورزی حاصل می شود. علاوه بر کربن ، به نیتروژن و سایر عناصر ضروری مانند فسفر ، گوگرد ، پتاسیم و آهن ، ویتامین هایی مانند تیامین ، بیوتین و غیره نیز احتیاج دارد و برای تشکیل یک بستر ، که به کمپوست معروف است کلیه این مواد اولیه حاوی این ترکیبات به نسبت ثابت مخلوط می شوند و در یک افرمول تعیین شده تخمیر می شوند.

الف) مواد اولیه و مواد لازم برای تولید کمپوست

کمپوست قارچ

  1. زیاله برخی محصولات کشاورزی

این مواد پایه بخش عمده ای از کمپوست را تشکیل می دهند و برای این منظور نی گندم در سراسر جهان در تولید کمپوست کاربرد بسیاری دارد. با این حال ، کمپوست با کیفیت می تواند با استفاده از انواع دیگر مواد از جمله کاه جو، یونجه ، جو ، جو دوسر ، ساقه ذرت و برگها ، باگاس نیشکر ، برگهای نیشکر ، ساقه سویا ، ساقه خردل و… تهیه شود. این مواد پایه به عنوان مخزنی از سلولز ، همی سلولز و لیگنین عمل می کنند که توسط قارچ دکمه ای  در طول رشد به عنوان منبع کربن مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد همچنین مقدار کمی ازت را تأمین می کنند. علاوه بر این که به عنوان یک منبع مغذی عمل می کنند ، زمانی که مواد کشاورزی به کمپوست اضافه می شود ، ساختار بدنی مناسبی را به بستر می دهند و هوادهی(تامین اکسیژن) کافی را در طول فرایند تولید کمپوست برای ساخت میکرو فلورا که برای فرآیند کمپوست و همچنین برای تغذیه قارچ تأمین می شود ، تضمین می کنند. کاه برنج و جو بسیار نرم هستند و به سرعت در طی فرایند تولید کمپوست کاهش می یابند. این مواد در مقایسه با نی گندم آب بیشتری جذب می کنند. در حین استفاده از این مواد باید از نظر مقدار آب مورد استفاده در خیس شدن ،و تنظیم میزان و نوع مکمل ها دقت کرد.

  1. مکمل ها

مکمل ها از مقدار کافی نیتروژن و سایر مواد مغذی لازم برای شروع فرایند تخمیر با داشتن نسبت C / N مورد نیاز برخوردار نیستند. همچنين نيازبه  نيتروژن با كمترين نيتروژن موجود در كاه قابل رفع نيست. مخلوط و ترکیب با سایر مواد دارای منابع نیتروژن و کربوهیدرات تکمیل می شود.

 

ب) کود حیوانی

کود اسب بدون شک بهترین ماده برای تهیه کمپوست است. با این حال ، به دلیل مشکلاتی که در تهیه کود مرغی با کیفیت وجود دارد ، استفاده از این ماده فقط در مزارع محدودی استفاده می شود. بیشتر  مزارع  به کود های با کیفیت و دسترسی اسان نیازمند هستند. البته در تحقیقاتی اثابت شده که کود مرغ بهترین جایگزین کود اسب است. سایر کودهای شیمیایی مانند خوک ، گاو و گوسفند نیز برای تهیه کمپوست مورد استفاده قرار گرفته اما موفقیت کمی در فرایند تولید کمپوست دارند. همه این کودها  با ازت ترکیب می شوند ، مقدار کمی از کربوهیدرات نیز تهیه می شود. این مواد از نظر ترکیب بسیار متغیر هستند و میزان نیتروژن آنها ممکن است بین 1 تا 5 درصد متغیر باشد و در طی فرآیند کمپوست به آرامی آزاد می شود. آنها علاوه بر تأمین مواد مغذی ، بخش عمده کمپوست را افزایش می دهند که در هر شرایطی با توجه به هزینه نی نی گندم و این مواد (مخصوصاً کود مرغ و اسب) بسیار مهم است. اگر از کود اسب در کمپوست استفاده می شود ، باید در کنار از  ادرار استفاده شود ، زیرا نیازی به مکمل دیگری نیست. اگر کود مرغ استفاده شود ، ترجیحاً باید کود مرغی استفاده شود که مقدار نیتروژن بالای 3٪ داشته باشد(معمولا زمانی کود مرغ های روی هم انباشته می شوند، دارای نیتروژن بیشتری هستند). اگر چنین کود کودکی موجود نباشد ، می توان کودهای موجود در قفس را نیز امتحان کرد. کود مرغ معمولاً به روش در زمان کوتاه به تولید کمپوست منجر می شود.با این حال ، برخی از تولید کنندگان از این روش با روش طولانی استفاده می کنند و بازده نسبتاً خوبی را کسب می کنند ، در حالی که برخی با شکست مواجه شده اند. کود مرغی میزان  زیادی از افت ها از جمله انگل های بیماری زا و قارچ های مضر از جمله سپیدونیوم ماهشوارین ، استاکیبوتریس آترا دارد. بنابراین تولید کنندگان باید از استفاده از این ماده در روش طولانی کمپوست خودداری کنند.

 

ج منابع کربوهیدرات

این مواد در اصل برای تسریع در فرآیند تولید کمپوست ، تعادل نسبت (کربن به نیتروژن)C / N و همچنین برای استقرار فلور باکتریایی در کمپوست مورد نیاز هستند. ملاس ، دانه های جو مرطوب ، جوانه مالت ، ضایعات سیب زمینی ، سیب و جوش انگور را می توان به عنوان منبع کربوهیدرات استفاده کرد ، زیرا این مواد مغذی ها را به راحتی در دسترس میکروارگانیسم ها قرار می دهند.

مواد اولیه کمپوست قارچ دکمه ای

  1. کودهای ازت

 

این طبقه شامل کودهایی مانند ، اوره ، نیترات کلسیم آمونیوم ، سولفات آمونیوم است. مقدار نیتروژن این کودها بسیار زیاد است (24-46٪) که به سرعت آزاد می شود و در نتیجه سریع میکرو فلورا ایجاد می شود.

 

4- وعده های غذایی غنی

 

خوراک دام به طور کلی در این دسته نگهداری می شود ، که شامل ، گندم یا سبوس برنج ، آر گندم ، کنجاله سویا ، وعده دانه پنبه ، وعده غذایی کرچک ، آفتابگردان و غیره است. مقدار نیتروژن بسته به منبع ممکن است بین 12-12٪ متفاوت باشد.

 

5- مکمل هایی برای اصلاح کمبودهای معدنی

 

علاوه بر کربن و نیتروژن ، برای رشد قارچ دکمه ای به مقدار کمی پتاسیم ، فسفر ، کلسیم و منیزیم نیز احتیاج دارد. کودهایی نظیر ، موریات پتاس و ابرفسفات را می توان در این گروه نگهداری کرد. علاوه بر این ، گچ و کربنات کلسیم نیز می تواند در اینجا نگهداری شود. گچ نیز تأثیر تثبیت کننده ای بر میزان آمونیوم دارد. غلظت آمونیوم افزایش یافته با گچ ، که یک ماده در فرایند تولیدکمپوست است،کاهش می بابد. علاوه بر این ، گچ به عنوان منبع کلسیم برای قارچ و همچنین اسید اگزالیک تولید شده توسط قارچ، که به اگزالات کلسیم تبدیل می شود ، استفاده می شود. در صورت تولید کمپوست به در زمان کوتاه یا داخل خانه ، نیاز به فسفر ، پتاسیم و منیزیم توسط کود مرغ یا کود اسب تامین می شود. با این حال ، تولید کمپوست در طولانی که در آن کود مرغ اضافه نشده است ، برای برآوردن تقاضا برای این مواد مغذی ممکن است زیر مورد نیاز باشد.

 

مواد

میزان رطوبت

میزان نیتروژن

نی گندم(کاه)

15

0.6

کود اسب-سبک

30

0.8

کود اسب-سنگین

50

1.0

کود مرغ

30

3.0

سبوس گندم

10

2.0

جو

40

2.0

گیاه سویا

10

6.5

 

جهت آشنایی با مراحل تولید و پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه