سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

تجهیزات لازم برای رشد و پرورش قارچ

نویسنده : عبدی / تاریخ نوشته : پنجشنبه, 26 تیر 99 /

لوازم رشد قارچ برای پرورش قارچ های لذیذ شامل بذر قارچ ، کیسه های فیلتر پچ ، بستر ، بخارپز و هود جریان هوا می باشد. 

1) تخم یا بذر  یکی از مهمترین منابع رشد قارچ برای رشد قارچ های مرغوب و پرمصرف  است. بذر باید در یک عملیات بدون آلودگی باشد. اگر آلودگی در تهیه بذر وجود داشته باشد ، هنگام تلقیح یک بستر جدید این الودگی گسترش می یابد. حتی مقدار کمی آلودگی در منبع تولید بذر می تواند باعث آلوده شدن تمام کیسه های تلقیح شده شود. معمولاً دو نوع بذر مختلف استفاده می شود: خاک اره و دانه. غلات دارای مزایای مختلفی است از جمله مقدار مواد مغذی  است بنابراین می تواند به طور یکنواخت در محیط تلقیح شده توزیع شود. در صورت تلقیح خاک اره بیشتر ، میسلیوم از قبل آنزیم های لازم را برای هضم در بستر خاک اره ایجاد می کند که منجر به زمان زودتر پوشیدن بسطر می شود.

2) کیسه های پچ را فیلتر کنید. یکی از لوازم مهم رشد قارچ کیسه های فیلتر پچ است. این اطمینان می دهد که آلاینده ها از بستر استریل خارج می شوند. بدون کیسه های وصله ای ، استفاده از مواد مغذی پرمصرف و گرفتن بازده زیاد از قارچ های عجیب و غریب مانند shititake ، صدف و ماله شیر بسیار دشوار است. کیسه های پچ فیلتر می توانند در مقابل اتوکلاو و بخار جو مقاومت کنند تا از بالاترین سطح استریل اطمینان حاصل شود.

تجهیزات رشد قارچ

3) بستر. بستر ماده ای است که قارچ روی آن رشد می کند. بستر نقش تعیین کننده ای در تعیین میزان مواد مغذی میسلیوم به آن دارد. داشتن یک فرمول بستر ثابت با مواد مغذی مناسب و محتوای آب برای رشد قارچ های لذیذ بسیار مهم است. سه ماده مهم رشد قارچ مربوط به بستر عبارتند از: خاک اره ، جوجه سویا و سبوس گندم. خاک اره خاکستری می تواند به شکل گرد و غبار خام حاصل از کارخانه های اره یا گلوله های سوخت آب گرم باشد که معمولاً به آن HWFP گفته می شود. مخلوطی از 50/50 خاک اره و خاکستر سویا یک فرمول عالی برای اکثر قارچ های عجیب و غریب از جمله صدف ، مایع شیر ، پاپینو و شاه بلوط است. خاک اره ، سبوس گندم و گچ مورد استفاده با نسبت 79/20،1 درصد فرمول خوبی برای شیفت است. این وسایل مورد نیاز برای رشد قارچ را می توان از فروشگاه های محلی برای خوراک یا کشاورزان تهیه کرد.

4)  دستگاه تولید بخار. گندزدایی سازی مناسب یکی از مهمترین جنبه های پرورش قارچ است. اگرچه یک ماشین تولید بخار  بیشتر از آنکه در رده لوازم مورد نیاز باشد ، بیشتر در بخش تجهیزات قرار می گیرد ، اما برای هر مزرعه قارچ حیاتی است. ارزان ترین و در دسترس ترین روش بخار ، بخار جوی است. با استفاده از ژنراتور بخار 3-9 کیلو وات ، بستر را می توان تا حدود 210 درجه گرم کرد و به مدت 16 ساعت نگهداری کرد. این به طور موثر بستر را استریل می کند و آن را برای میسلیوم قارچ مورد نظر آماده می کند.

5) هود جریان هوا. یک هود جریان لمینار با کیفیت بالا برای ساختن بلوک های قارچ با بازده بسیار مهم است. هود جریان  یک فن است که دارای فیلتر روی آن است. این هوا را از هر باکتری ، قارچ یا ویروس ناخواسته که ممکن است بخواهند روی بستر رشد کنند ،فیلتر می کند. تلقیح بستر تحت درمان در این جریان هوای پاک بسیار مهم است. جرایان هوای تمیز تضمین می کند که در بستر فقط قارچ مورد نظر  رشد می کند.  

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه