سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

وضعیت تولید قارچ در ایران و جایگاه آن

نویسنده : مظفری / تاریخ نوشته : شنبه, 17 اسفند 98 /

وضعیت تولید قارچ در ایران

 

تولید قارچ در کشور ما از سال 1337 شروع شده است. بر اساس آخرین آمار رسمی در حال حاضر سطح زیر کشت قارچ های خوراکی در کشور تا سال 1385 معادل 31.5 هکتار قارچ دکمه ای و 3.5 هکتار قارچ صدفی و در مجموع 35 هکتار میباشد.این میزان در سال 1383 تنها 14 هکتار بوده است،لذا مزارع قارچ در این مدت 21 هکتار افزایش یافته است و از رشد 150 درصدی برخوردار بوده است.در سال 1385 معادل 28 هزار تن قارچ دکمه ای و 500 تن قارچ صدفی در کشور تولید تولید شد که این میزان در مقایسه با تولید 16 هزار تنی سال 1383 از رشد 77درصدی برخوردار بوده است.استان های تهران، اصفحان،کرج، قزوین، چهارمحال بختیاری، فارس، همدان و کرمانشاه به ترتیب عمده ترین تولیدکنندگان قارچ دکمه ای و استان های مازندران،فارس،اصفحان،خراسان شمالی،تهران به ترتیب عمده ترین تولیدکنندگان قارچ صدفی هستند.آمار نشان میدهد که در سال 1385 حدود 25 واحد فعال و 109 واحد غیرفعال یا نیمه فعال در کشور وجود داشته اند.بر اساس آخرین گزارشات سطح زیرکشت قارچ در ایران 100هکتار و میزان تولید نیز حدود 100000تن میباشد.

 

جایگاه ایران در تولید قارچ

قارچ های خوراکی در بیش از یکصد کشور دنیا تولید و مصرف میشود.آمار تولید قارچ های خوراکی در دنیا بیش از 7 میلیلون تن در سال است که مصرف سرانه آن در برخی از کشور های توسعه یافته به بیش از 3 تا 4 کیلوگرم نیز میرسد.

مصرف سرانه قارچ در دنیا به طور میانگین حدود ۱.۲ کیلوگرم است عمده ترین تولید کنندگان قارچ های خوراکی در دنیا به ترتیب چین آمریکا هلند اسپانیا و فرانسه هستند ایران پس از کشورهای چین آمریکا هلند اسپانیا و فرانسه رتبه ششم را در تولید این محصول دارد بر اساس گزارشات در سال ۹۱ حدود هفت میلیون و ۷۰ هزار تومان تن قارچ در جهان تولید شد با تولید بیش از ۵ میلیون تومان رتبه اول تولید این محصول را به خود اختصاص داده است پس از چین کشورهای آمریکا با تولید۳۹۰ هزار تن، هلند با تولید ۳۰۴ هزار تن، اسپانیا با تولید ۱۴۸ هزار تن و فرانسه با تولید ۱۱۵ هزار تن رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی ایران با تولید بیش از ۹۳ هزار تن قارچ در سال ۹۱ ششمین تولید کننده این محصول در جهان به شمار می رود که ۱.۲ درصد تولید قارچ را از آن خود کرده است بر اساس اطلاعات سازمان آمار جمهوری اسلامی ایران سطح زیر کشت قارچ در کشور در سال ۱۳۹۲ حدود ۷۵ هکتار بوده است است که با توجه به واحدهای غیرفعال و واحدهای کوچکی که در این آمار گنجانده نشده اند سطح زیر کشت تا حدود ۱۰۰ هکتار( بطور قراردادی تولید نیز تا ۳۰۰ هزار تن) در نظر گرفته می شود.

در آغاز هزاره جدید میلادی، قارچ خوراکی دکمه ای سفید همچنان موقعیت ممتاز خود را در میان سایر قارچ های خوراکی حفظ کرده است به طوری که فروش جهانی آن از مرز ۱۰ میلیارد دلار گذشته و تولید آن ۳۸ درصد از کل تولید جهانی قارچ های خوراکی را تشکیل می دهد. میانگین عملکرد قارچ دکمه ای در ایران در هر دوره کشت حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم در متر مربع و حداکثر تولید در برخی از واحدها ۲۷ کیلوگرم در متر مربع میرسد این درحالی است که میانگین عملکرد در کشور هلند به عنوان برترین کشور تولید کننده قارچ به طور متوسط به ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم در متر مربع می رسد. میانگین عملکرد قارچ صدفی ۱۳ کیلوگرم در متر مربع است.

آمار جهانی تولید قارچ های خوراکی نشان می دهد که در دهه اخیر تولید قارچ خوراکی، در طول ۳۲ سال پارس برابر شده است یعنی از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۷ تولید قارچ از ۳۵۰ هزار تومان به ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۸۰۰ تن افزایش یافته که عمده این افزایش تولید در ۱۵ سال اخیر صورت گرفته است.

 

آینده شغل تولید و پرورش قارچ ها

تولید و پرورش قارچ خوراکی با توجه به عدم محدودیت کشت و پرورش قارچ ها در مقایسه با کشت و کار محصولات کشاورزی در آینده مورد توجه زیادی قرار خواهد گرفت.

کشت قارچ و محدودیت‌های خاص کشاورزی مانند وجود زمین مرغوب و آب کافی و محدودیت های زمانی و مکانی و فصلی را به همراه ندارد از این رو در آینده با توجه به نیاز روز افزون بشر و غذا و پروتئین کشت قارچ ها بسیار گسترده تر دنبال خواهد شد. ممکن است برای تولید یک سری از محصولات کشاورزی بین ۸ تا ۱۲ ماه زمان احتیاج داشته باشیم و به هر تقدیر در یک مقیاس مشخص از مکان و در یک دوره مشخص از زمان، در هر صورت همان مقدار مشخص محصول با کمی کاهش یا افزایش قابل دسترسی باشد. اما در کشت و پرورش قارچ ها، این محدودیت ها وجود ندارد. قارچ را می توان در هر فصلی و در هر زمانی و در هر مکانی( به شرط فراهم آوردن شرایط مطلوب رشد و پرورش آن) کشت نمود. مسلماً با توجه به جایگاه خاص کشت و پرورش قارچ ها، این شغل نیز به سرعت به سمت پیشرفت و مدرن شدن گام بر می دارد.

استفاده بهتر از منابع، خرید ارزان ترین مواد اولیه و صرفه جویی بیشتر در هزینه هایی مانند انرژی و نیروی انسانی( از طریق روش های نوین تولید و پرورش قارچ) اعمال مدیریت بهتر و کم کردن دخالت عامل انسانی،افزایش راندمان تولید در واحد زمان و در واحد سطح از طریق مدیریت بهتر شرایط آب و هوایی، به زراعی و به نژادی و بهینه کردن روشهای کنترلی، یافتن روش های جدید تر و مناسب تر در فرآوری و نگهداری بیشتر و بهتر قارچ با حفظ کیفیت خواص غذایی، همه نوید پیشرفت‌های قابل توجهی را در این بخش می دهد.

تولید و پرورش قارچ های خوراکی از لحاظ کمی بعد از لحاظ کیفی از رشد بسیار قابل توجهی در دو دهه اخیر برخوردار بوده است. چه بسا تا حدود ۳۰ سال پیش از هر متر مربع از بستر قارچ دکمه ای حدود ۱۰ کیلو گرم قارچ برداشت می‌شد که این مقدار اینکه حدود ۳۰ کیلو گرم در متر مربع رسیده است. تولید و کشت گونه‌های جدید قارچ های خوراکی به شدت در حال افزایش است. به نژادی برای رسیدن به نژادهای جدید به صورت قابل توجهی در حال توسعه است. این امر استفاده از کشت نژادهایی با محصول بالا و مقاومت به بیماری را میسر می سازد. افزایش حاصلخیزی و کم شدن استفاده از مواد شیمیایی کنترل آفات و بیماری ها، پیشرفت و توسعه فناوری نوین، مثل کنترل کامپیوتری و برداشت و تولید مکانیزه قارچ و کمپوست و نیز استفاده از بستر های غیر کمپوست سازی شده در روش های جدید و استریلیزاسیون بستر و تهیه بذرهایی با حاصلخیزی و تولید محصول بالا در کشت قارچ و نیز تولید قارچ هایی با عطر و مزه و طعم و حتی شکل ظاهری بهتر، افزایش خواص دارویی و بالابردن کیفیت مواد تغذیه ای، با کم کردن هزینه ها جزء اولویت ها و چشم اندازهای آینده این شغل محسوب می شوند. کشت قارچ یک فعالیت بیوتکنولوژی است که سبب چرخش و توالی تفاله های همی سلولزی در طبیعت می گردند. با کشت انواع قارچ های خوراکی قادر خواهیم بود طیف وسیعی از مواد زاید در کشاورزی را به مواد خوراکی با ارزش غذایی فوق العاده بالا تبدیل کنیم. 

 

جهت آشنایی با مراحل تولید و پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه