سبد خرید 0
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
مبلغ کل: 0 تومان

سیر تا پیاز پرورش قارچ : آبیاری خاک پوششی

نویسنده : shokripoor / تاریخ نوشته : یکشنبه, 30 شهریور 99 /

امروز سپید مزرعه قصد داره شما رو با یکی دیگه از مراحل پرورش قارچ آشنا کنه . امیدواریم این مطلب بتونه کمکی به شما بکنه.

با ما ( بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای در شرق کشور ) همراه باشید.

 

آبیاری خاک پوششی 

حفظ رطوبت خاک در حد مطلوب به صورت تقریبا ثابت در واحد زمان، یکی از اساسی ترین کارهای مربوط به سالن داری می باشد. این بدین معناست که با از دست رفتن آب از خاک، بیشترین خسارت ممکن در کمترین زمان وارد می گردد. اهمیت موضوع از آنجا ناشی می شود که با آبیاری سطحی غالبا به راحتی نمی توان رطوبت از دست رفته خاک را به آن باز گرداند. چه بسا حدود دو تا سه کیلو گرم خاک پوششی برای اشباع كامل احتیاج به حدود نیم لیتر آب یا بیشتر دارد. همان طور که می دانیم در صورت افزودن یکباره این آب به خاک پین هدها دچار خفگی می شوند. برای کنترل رطوبت خاک پوششی، بسته به شرایط و در صورت کاهش رطوبت خاک، بهتر است خاک را در مقاطع مختلف زمانی آبیاری نمود که مهمترین این آبیاری ها به شرح زیر است:

ا- پس از خاک دهی: پس از خاک دهی در صورت کشت بلوکی، لازم است در صورت نیاز در طی ۱۰ روز رشد میسلیوم در خاک، با مقدار نیم لیتر آب یا بیشتر در متر مربع، خاک را آبیاری نماییم. بهتر است آبیاری را دو تا سه نوبت در روز انجام دهیم.

۲- قبل از هوادهی: پس از باز نمودن کیسه ها (کسیه گشایی) و قبل از شوک سرما، لازم است خاک پوششی را با آب شیرین آبیاری نماییم. مقدار آب برای خاک هر کمپوست بسته به نیاز بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ سی سی می باشد. در کشت بلوکی نیز قبل از هوادهی به ازای هر متر مربع از بستر ۱ تا ۲ لیتر آبیاری صورت می گیرد.

۳- تا قبل از فلاش اول: پس از باز کردن کیسه ها و در دوران هوادهی تا قبل از ظهور پین هد، می توان در صورت تشخیص از روز چهارم هوادهی به بعد، به صوت روزانه به خاک پوششی هر کمپوست به میزان ۱۰ تا ۲۰ سی سی آب داد. بدیهی است آبیاری از زمان تشکیل پین هدها تا زمانی که اندازه آنها حدود یک سانتیمتر گردد مجاز نیست. در این چند روز باید از کاهش رطوبت سالن به هر دلیل جلوگیری نمود. پس از رشد پین هدها به بیش از یک سانتیمتر و تبدیل آنها به قارچ، می توان هر روز، در صورت نیاز سطح بستر خاک را آبیاری نمود.

۴- پس از فلاش اول: پس از برداشت روزانه در طول فلاش اول نیز می بایست با آب کلردار (به نسبت 1.5 گرم کلر در ۱۵ لیتر آب با شوری و سختی کم) به آبیاری سطح بستر خاک در هر کمپوست اقدام نمود. لزوم این کار به واسطه نوسان رطوبت و کم کردن مقدار رطوبت قبل از برداشت است. از طرفی معمولا حجم زیادی از آب درون خاک پوششی پس از فلاش اول توسط قارچها جذب می شود. به دلیل این که قارچ چینی فلاش اول، معمولا به تا شش روز یا بیشتر به طول می انجامد، لازم است هر روز سریعا پس از برداشت، سطح خاک پوششی را آبیاری نمود که میزان آب آبیاری در هر روز برای سطح خاک هر کمپوست بسته به نیاز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی می باشد.

۵- بین فلاشها: در صورتی که جریان هوای تازه، خشک یا گرم، در سالن باعث خشکی بسترها گردید، می توان با مقدار آب کم به آبیاری بسترها و روی خاک پوششی اقدام نمود. این کار در صورت نیاز به طور روزانه و به مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی آب برای هر کمپوست می باشد. گوشه ها و انتهای سالن (به ویژه در طبقات پایین) معمولا نیاز به آب بیشتری دارند.

۶- فلاش های بعدی: پس از برداشت روزانه در تلاش های بعدی و بسته به کمبود رطوبت خاک نیز می توان دوباره به آبیاری خاک مبادرت ورزید، آبیاری در چین های بعدی رشد قارچ، مانند مدیریت آبیاری در فلاش اول میباشد.

 

نکات مهم برای آبیاری خاک پوششی

 1. در حین آبیاری می بایست دمای سالن را، ۲ الی ۴ درجه سانتیگراد کاهش دهیم.
 2. چون آبیاری بیش از نیم ساعت طول می کشد، لازم است در حین آبیاری تهویه در  سالن صورت گیرد تا از تعرق قطرات آب در سالن جلوگیری شود.
 3. در فصول سرد سال باید دقت نمود آب آبیاری خیلی سرد نباشد. دمای آب آبیاری نباید از ۱۸ درجه سانتیگراد کمتر و از ۲۲ درجه سانتیگراد بیشتر باشد.
 4. آب مورد استفاده برای آبیاری باید از شوری و سختی پایین برخوردار باشد.
 5. لازم است آبیاری پس از نظافت بستر و سالن (شامل جمع آوری بقایای قارچها و آلودگی ها) صورت گیرد تا از گسترش آلودگی ها ممانعت به عمل آید.
 6. آبیاری باید با حوصله و به آرامی انجام شود تا از فراموشی یا تکرار آبیاری در نقاطی از سالن جلوگیری شود.
 7. بهتر است آبیاری را از طبقات بالا شروع نمود. در این حالت با اکتساب میزان آبی که روی طبقات پایین می ریزد می توان به طبقات پایین کمتر آب داد.
 8. معمولا خشکی خاک در انتها و گوشه های سالن بیشتر اتفاق می افتد. لذا در آبیاری این نقاط از سالن می بایست توجه بیشتری نمود. ضمنا در این شرایط نباید با آبیاری بیش از حد شرایط خیسی خاک و پین خفگی را فراهم آورد.
 9. بهتر است با بررسی سالن در جاهایی مانند جلوی مسیر پاشش آب رطوبت ساز، به کمپوست های این مناطق کمتر آب داد.
 10. آبیاری نباید با فشار زیاد انجام گیرد، برای این منظور می بایست از سر آبپاشی استفاده نمود که نازل آن دارای پخش کافی آب باشد.
 11. بهتر است پس از آبیاری، سالن را سریعا به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه هوادهی نمود تا لایه سطحی قارچ و خاک خشک شوند.
 12. بهتر است آب مخزن آبیاری تازه بوده و مانده نباشد. لازم است همیشه نسبت به تمیز نمودن ته مخزن آب از جرم های ته نشین شده و احتمالا سم ها و مواد شیمیایی مانند کلر به صورت مداوم اقدام نمود.
 13. لازم است هر ماه یکبار آب مخزن خالی شده و مخزن با یک ماده ضدعفونی کننده قوی شسته شود. 

جهت آگاهی از هزینه پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.

جهت آگاهی از درآمد پرورش قارچ اینجا کلیک کنید.                                                                       

جهت خرید تجهیزات پرورش قارچ اینجا کلیک کنید. 

 

شرکت سپید مزرعه صحرا بزرگترین شرکت پرورش قارچ دکمه ای و اجرای تخصصی سالن قارچ در شرق کشور 

 

ارسال سریع

ارسال به تمام نقاط ایران

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین و امن بانکی

خرید ارزان

قیمت پایین و کیفیت بالا

مشاوره درخرید

مشاوره رایگان تلفنی برای خرید

اعتبار بالا

همراه با سالها تجربه